Roman "Devedesete u kraju" Jovane Ristić

Kada neko pomene devedesete mnogi samo odmahnu glavom i kažu - grozne godine. Odakle ideja da se baviš baš ovom tematikom?

Mislim da devedesete predstavljaju za mnoge ljude vreme koga se rado sećaju bez obzira na sve ono negativno. To je ona generacija kojoj je za taj period vezana mladost, druženje, prve ljubavi, izlasci…Želela sam da kroz knjigu „Devedesete u kraju” sačuvam sliku onoga što je bilo autentično, neobično I na svoj način lepo. Naravno, morala sam da obuhvaim I sve ono negativno: sankcije, inflaciju, restrikcije, nemogućnost putovanja, poremećen sistem vrednosti, mafiju…

Koliko si godina ti imala devedesetih i koje su najjače slike koje pamtiš iz tog perioda?

S obzirom da je moj tinejdž period vezan za devedesete imam mnogo lepih sećanja. I dan danas volim mnoge tada aktuelne pesme koje spadaju u dens ili čak turbo – folk muziku (tu su Doktor Igi, Knez , Dee Monk) uvek se sećam prvih izlazaka u diskoteke I na splavove, druženja u kraju ispred zgrade… Danas nam je moda iz devedesetih smešna, ali pamtim da je bilo sramota doći u školu bez metalnog kajiša, skupih patika, narandžaste ili drečavo zelene majice… Da ne pominjem da su momci listom nosili šuškave trenerke, kajle oko vrata… Naravno, tu su I slike koje želimo da zaboravimo vezane za nabavku hrane, gledanje dnevnika koji donosi tužne vesti o ratovima, protestima, bombardovanju…

Rekla bih da je većina priča po principu "bitanga i princeza par"? Da li grešim?

Knjiga „Devedesete u kraju” je roman sa radnjom koja se odvija hronološki, a u središtu je devojka koja odrasta devedesetih – za razliku od drugih knjiga I filmova čiji su glavni likovi mladići… Da, momak u koga se Milica, glavna junakinja, zaljubljuje jeste sumnjiva I opasna faca, a ona je još mlada, neiskvarena. Zbog duha vremena, brata kome želi da pomogne u sportskoj karijeri I, naravno, zbog ljubavi kojom je zaslepljena, ona čini ozbiljne poteze I spremna je na krupne odluke I rizične korake… Na prvi pogled knjiga zaista izgleda kao zbirka priča. To je zato što poglavlja imaju imena koja se odnose na fenomene iz devedesetih, I iako su oni deo radnje, junakinja koja govori u prvom licu na početku glave daje objašnjenje šta su to šaneri I šverceri, ko su folk – pevačice, šta su devedesetih značili splavovi I kafići…

Gde su te devojke danas i kako one sada žive?

Većina ovakvih devojaka I dalje pokušava da ide sličnim putem, da pronađe nekog bogatog momka ili da na lak način zaradi. Nažalost, mnoge među njima su devedesetih stradale zbog svojih izbora, ili sun a neki način osakačene za ceo život – fizički ili mentalno. Zato je ova priča istovremeno I opomena – da se devedesete ne vrate, ili bar ne u onom smislu u kome su uticale na živote mladih ljudi. Sigurna sam da nijedna devojka koja pročita ovu knjigu neće olako činiti ono što radi junakinja

Devedesetih u kraju – Milica…

Otkri nam samo delić neke od priča kako bi čitaocima zagolicala maštu

Jedna od meni najzanimljivijih priča je ona koja govori o prvoj žurci na koju Milica ide. Tu su sendviči o francuskog hleba, koka – kola, grupa Ruž I prvi ples I poljubac. Zatim, zanimljiva je glava o patikama u kojoj ona pokušava da nagovori mamu I tatu da joj kupe skupe patike za kojima čezne, a one koštaju koliko tri roditeljske plate…Mnogi čitaoci kažu da ih je rasplakala priča o izbeglicama, rođacima koji dolaze u Miličin dom, o odlascima očeva u rat I mladih u inostranstvo…Meni je nekako najuzbudljivija I najslikovitija ona glava o nemirima na splavu…Sve su to, kako naslov kaže: devedesete u kraju…

Da li smatraš da su dvehiljadite bile bolje od devedesetih ili će možda i one završiti u nekom narednom romanu?

Dve hiljadite takođe imaju svoj duh. Tu je snažan polet I ekstreman pad entuzijazma kod ljudi na isečku od deset, petnaest godina. Imalo bi o tom vremenu štošta da se kaže, posebno kada je mlad svet u pitanju. Ne garantujem da se I sama neću pozabaviti ovom temom kroz književnost. Ipak, sada sam se malo skrila u devedesete, sećam se onog lepog, šalim sa svojim priijateljima na račun nas kakvi smo bili, a posebno mi je zanimljivo da mladima kojima se ova knjiga dopada (koji su rođeni devedesetih I vole muziku i modu tog vremena) predstavim devedesete što realnije.

Pogledajte još