And the Oscar goes to… Ko je sve nominovan za prestižnu filmsku nagradu?

0

Bez velikih iznenađenja i neočekivanih imena, spisak nominovanih za ovogodišnju, 86. po redu dodelu Oskara koja će biti održana 2. marta u Dolbi Teatru u Los Anđelesu predvode filmovi “Američka prevara” i “12 Years a Slave”.

Spisak nominacija, koje su se naslućivale danima ranije, predstavljen je 16. januara i time je trka za najprestižniju filmsku nagradu zvanično počela.

Drama sa komičnim elementima i zvezdanom glumačkom postavom “Američka prevara” (American Hustle) Dejvida O’ Rasela ima deset nominacija, uključujući i kategorije za najbolji film i režiju. S druge strane potresna priča o robovlasništvu “12 Years a Slave” Stiva Mekvina ima jednu nominaciju manje.

Upravo ova dva filma osvojila su Zlatne globuse za najbolja ostvarenja u kategorijama “komedija/mjuzikl” odnosno “drama”. Deset nominacija osvojila je i uzbudljiva svemirska drama „Gravitacija“ Alfonsa Kuarona, premda je za ovo hvaljeno ostvarenje najviše nominacija stiglo u tehničkim kategorijama.

I da, Meril Strip je ponovo u trci za zlatnog kipa, beležeći tako ubedljivo najveći broj nominacija, kada su glumci i glumice u pitanju.

Spisak nominovanih u najvažnijim kategorija izgleda ovako:

Najbolji film
Američka prevara (American Hustle)
Kapetan Filips (Capetan Phillips)
Dallas Buyers Club
Gravitacija (Gravity)
Ona (Her)
Nebraska
Filomena (Philomena)
12 Years a Slave
Vuk sa Volstrita (The Wolf of Wall Street)

Najbolji reditelj
Dejvid O’Rasel (Američka prevara)
Alfonso Kuaron (Gravitacija)
Aleksandar Pejn (Nebraska)
Stiv Mekvin (12 Years a Slave)
Martin Skorseze (Vuk sa Volstrita)

Najbolja muška glavna uloga
Kristijan Bejl (Američka prevara)
Brus Dern (Nebraska)
Leonardo Dikaprio (Vuk sa Volstrita)
Čivetel Edžiofor (12 Years a Slave)
Metju Mekonahi (Dallas Byers Club)


Najbolja ženska glavna uloga

Ejmi Adams (Američka prevara)
Kejt Blanšet (Plavi jasmin)
Sandra Bulok (Gravitacija)
Džudi Denč (Philomena)
Meril Strip (August: Osage County)

Najbolji film van engleskog govornog područja
The Broken Circle Breakdown (Belgija)
The Great Beaty (Italija)
The Hunt (Danska)
The Missing Picture (Kambodža)
Omar (Palestina)

Najbolji animirani film

Kruds 3D (The Croods)
Grozan ja 2 (Despicable me 2)
Zaleđeno kraljevstvo 3D (Frozen)
Ernest & Celestine
The Wind Rises

Izvor: Kurir/ foto: Beta/AP

Slični članci

Ostavite komentar

Your email address will not be published.