Srbija u finalu SP posle pobede nad Hrvatskom

BEOGRAD, 30. jula 2009. (Beta) - Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u finale Svetskog prvenstva u Rimu pošto je pobedila selekciju Hrvatske sa 12:11 (4:3, 3:3, 3:3, 2:2).

Najefikasniji u ekipi Srbije bio je Filip Filipović sa četiri gola, tri je postigao Vanja Udovičić, dok je Andrija Pralinović dodao dva pogotka. Po jedan gol postigli su Duško Pjetlović, Slavko Gak i Milan Aleksić.

U timu Hrvatske najefikasniji je bio Miho Bošković sa tri gola, dok je dva postigao Frano Karać. Po jedan gol postigli su Sandro Sukon, Samir Barać, Paulo Obradović, Nikša Dobud, Andro Buslje i Ivan Buljubašić.

U drugom polufinalu, Španija je pobedila SAD sa 7:6 (1:2, 3:2, 1:1, 2:1).

Finalna utakmica igra se u subotu od 21 sat, od 16 sati na programu je meč za bronzu, dok se pre toga igraju utakmice za plasman.

Na početku prve četrvrtine vaterpolisti Hrvatske su poveli sa 2:0, ali su "delfini" ubrzo izjednačili, a posle vođstva protivnika od 2:3 i preokrenuli na 4:3.

Golom Filipovića iz peterca Srbija je povela sa 5:3 i zahvaljujući dobroj odbrani tokom te deonice održavala prednost od jednog do dva gola.

U trećoj četvrtini selekcija Srbije je golovima Udovičića i Filipovića ponovo stekla dva gola prednosti (9:7), ali je Hrvatska ubrzo izjednačila, uglavnom posle kontrafaula i grešaka u napadu Srbije.

Međutim, Filipović je svojim drugim golom u toj deonici doneo ekipi Srbije prednost od 10:9, uoči početka poslednje četvrtine.

Prlainović je golom doneo Srbiji vođstvo od 11:9, a Filipović četvrtim golom na utakmici i od 12:10, ali je Hrvatska smanjila na 12:11.

Nakon toga reprezentacija Srbije, oslabljena brojnim isključenjima, nije uspela da iskoristi napad ali u poslednjim sekundama ni reprezentativci Hrvatske nisu bili precizni, što je donelo "delfinima" pobedu od 12:11 i plasman u finale.

Srbija - Hrvatska (12:11) (4:3, 3:3, 3:3, 2:2)

SRBIJA: Soro, Avramović, Gocić, Udovičić 3, Gak, D. Pijetlović 1, Nikić, Aleksić 2, Rađen, Filipović 4, Prlainović 2, G. Pijetlović.

HRVATSKA: Pavić, Burić, Bošković 4, Dobud 1, Buljubašić, Antonijević, Karać 2, Bušlje, Sukno 2, Barać 1, Hinić, Obradović 1.

Peterci: Srbija 3 (3), Hrvatska 3 (2) l Isključenja: Srbija 18, Hrvatska 14.