Negativne posledice držanja bebe u kolicima: Možete naškoditi bebinom mozgu

Umesto da budu u kolicima, deci koja su prohodala trebalo bi dopustiti da se slobodno kreću i istaržuju svet oko sebe

Što više vremena deca provode u kolicima koja su okrenuta ka napred, manje kontakta imaju sa roditeljima i manje samostalno istražuju svet.

Zbog toga, prema rečima stručnjaka, deca mogu da budu slabija u školi.

Sve raširenija upotreba tableta i pametnih telefona tokom odrastanja može izazvati slične probleme, jer deca zapostavljaju uobičajeno igranje, pevanje i pričanje.

- Pažnja, balans i koordinativne sposobnosti naučene tokom prvih 36 meseci života potpomažu učenje i povezani su sa postignućem u školi. Mala deca treba da imaju slobodu da se kreću i istražuju – kaže neuropsiholog Sali Godard Blid, direktorka Instituta za neuropsihologiju u Česteru.

Ona kaže da društvena interakcija – pevanje, pričanje, pa čak i kontakt očima – pomaže u psihičkom razvoju deteta.

- Toga nema ako dete sedi u kolicima dok mu je majka iza leđa, a dete za to vreme gleda u tablet – kaže ona.

Doktorka kaže da deca sa nezrelim psihološkim sposobnostima imaju slabije rezultate na testovima u školi, iako mogu biti inteligentnija.

- Ako se kolica, stolice za ljuljanje, stolice za bebu u automobilima i druga slična oprema koriste umereno, neće biti problema. Možda nova generacija roditelja ne može da shvati da te stvari treba da im posluže kao pomagala, a ne kao uređaji na kojima dugo mogu da drže bebu – kaže doktorka Godard Blid.

Studije su pokazale da su govorne sposobnosti mnogo bolje kod dece koju su roditelji gurali u kolicima koja su okrenuta njima, nego kod dece čija su kolica bila okrenuta napred.

Sa druge strane, fizički pokreti u toku ležanja ili sedenja pomogli su deci da razviju bolji psihički temelj za kasnije rešavanje složenih problema.

Foto:youtube printscreen
izvor: Ženski kutak

Pogledajte još