Srbija posle preokreta pobedila Severnu Irsku

BEOGRAD, 25. marta 2011. (Beta) - Fudbalska reprezentacija Srbije pobedila je u Beogradu Severnu Irsku sa 2:1 u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. godine i tako održala nadu da može do plasmana na završni turnir u Poljskoj i Ukrajini.

Golove za domaću selekciju postigli su Marko Pantelić u 65. i Zoran Tošić u 74. minutu, dok je strelac za goste bio Geret Makoli u 40. minutu.

Utakmici na stadionu Crvene zvezde zbog kazne Uefe od navijača su prisustvovali samo simpatizeri Severne Irske. Njih 200 sa mnoštvo zastava svoje zemlje bilo je smešteno na galeriji zapadne tribine.

Iako oslabljeni zbog brojnih povreda, reprezentativci Srbije uspeli su da dođu do važne pobede preokretom u drugom poluvremenu.

Posle prvih 45 minuta igre gosti su vodili golom Gereta Makalija, koji je udarcem glavom savladao Željka Brkića. On je bio viši u skoku od Nevena Subotića nakon centaršuta Kristofera Brunta.

Imali su gosti ubrzo još jednu priliku za gol, ali je udarac Kajla Lafertija otišao preko gola.

Po povratku sa odmora selektor "orlova" Vladimir Petrović odlučio se da u 47. minutu zameni Nenada Milijaša i Adema Ljajića, a umesto njih uvede Milana Jovanovića i Miloša Ninkovića.

To se pokazalo kao ispravna odluka pošto su njih dvojica učestvovali u akcijama kod golova za Srbiju.

Prvo je u 65. minutu Ninković odlično prošao po desnoj strani, proigrao Jovanovića, a ovaj dodao do Pantelića za izjednačenje.

U 74. minutu Ninković je proigrao Zorana Tošića, a lopta je posle njegovog šuta sa ivice šesnaesterca zakačila jednog od igrača Severne Irske i prevarila golmana Lija Kampa.

Vodeći pogodak za Srbiju burno su ispratili novinari koji su jedini uživo bodrili domaće fudbalere.

Srpski igrači podršku su imali i u vidu dve velike zastave na istočnoj i južnoj tribini. Na njima je pisalo "Svi smo uz vas, pobedite za nas" i "Srce na teren".

Susret na Marakani igran je bez prisustva domaćih navijača zbog incidenta u Đenovi u oktobru prošle godine, kada je kvalifikaciona
utakmica Italija - Srbija prvo kasnila, a potom i bila prekinuta posle samo nekoliko minuta zbog ubacivanja baklji u teren od strane navijača iz Srbije.

Bio je to drugi put da Srbija kao domaćin igra pred praznim tribinama. Prethodno se to desilo 2006. godine, kada je na stadionu
Crvene zvezde savladan Azerbejdžan sa 1:0 golom Nikole Žigića, takođe u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Posle ove pobede Srbija je druga na tabeli Grupe C sa sedam bodova, koliko ima i Slovenija, dok je Severna Irska četvrta sa pet bodova.Prva je Italija sa 13 bodova.