Crno-beli bez plasmana u Top 16

Među 16 najboljih, pored italijanske ekipe iz Grupe C plasirali su se još Real Madrid, Makabi i Anadolu Efes.

Drugi krug Evrolige igraće se od 18. januara do 1. marta 2012. godine.

Crno-beli su posle pet uzastopnih plasmana propustili prolazak u Top 16, iako su imali čak tri prilike da to učine. Partizan je vodio tokom većeg dela utakmice, ali je krajem treće i početkom četvrte četvrtine ispustio kontrolu meča i dozvolio Armaniju da se plasira u drugu fazu takmičenja.

Partizan je dobro počeo u uzavreloj atmosferi hale Pionir, koja je večeras bila puna mnogo pre početka utakmice.

Šampion Srbije propustio je dve prilike da obezbedi plasman u Top 16, tako da je današnju utakmicu počeo sa vidnom željom za pobedom. Crno-beli su vodili skoro sve vreme, a Armani je samo u jednom trenutku poveo, u sedmom minutu bilo je 12:11 za italijanski tim.

Partizan je u prvih 10 minuta većinu poena postizao iz reketa, kao i tokom čitave sezone, dok je Armani pokušavao da pronađe šut, ali sa manje uspeha. Najveći teret tokom većeg dela prvog poluvremena poneli su Miroslav Raduljica, Milan Mačvan i Raško Katić.

Beogradski tim mogao je da izgradi veću prednost posle prvih 10 minuta, ali je promašio čak pet slobodnih bacanja, što je omogućilo Armaniju kratko vođstvo i "priključak".

Malik Herston, Adonis Focis i Janis Burusis držali su u igri Armani, koji je u nekoliko navrata druge četvrtine uspeo da priđe i na poen zaostatka, ali je Dragan Milosavljević u završnici druge četvrtine postigao dve trojke, od čega jednu uz zvuk sirene, i tako doneo svom timu osetniju prednost od sedam poena – 36:29.

Najveća boljka Partizana ove sezone u Evroligi je treća četvrtina, a to se pokazalo i večeras. Odlično su crno-beli počeli treću deonicu, stekli prednost od rekordnih 11 poena razlike, 40:29, samo da bi posle mnogo grešaka dozvolili rivalu da ih stigne i na kraju i povede.

Milosavljević i Raduljica postigli su četiri poena za Partizan na početku treće četvrtine, ali su posle Malik Herston i Kuk smanjili prednost i održali Armani u igri. Prelomni trenutak desio se sredinom deonice, kada je do tada neprimetni Dru Nikolas postigao trojku uz faul, koji je iskoristio i tako priveo svoj tim na 48:45.

Nakon toga su Stefano Manćineli i Burusis doveli svoj tim do prednosti 51:50 na kraju deonice.

Sve to dovelo je do prave drame u poslednjih 10 minuta, naročito pošto je Burusis nastavio da pogađa, dok je Partizan do poena dolazio samo sa penala. Nije atmosfera nimalo opala kada je sredinom deonice Armani došao do rezultata 59:54, što bi ga vodilo u Top 16.

Mačvan, Katić i sjajni Dušan Kecman napravili su mini-seriju od 6:0 i vratili svoj tim u vođstvo, 60:59, na tri minuta pre kraja.

Partizan je i u finišu igrao dobru odbranu, ali nije uspevao da dođe do poena u napadu. Sa druge strane, Herston je vezao pet poena za novu prednost, a onda je Mejson Roka dao koš za vođstvo Armanija od 66:60 na 92 sekunde do kraja utakmice.

Kecman i Katić održavali su neophodan priključak, ali su utakmicu rešili američki internacionalci u poslednjem minutu. Omar Kuk je pogađao penale za Armani, a Lo je promašio dva u tom periodu.

Armani je posle prvih slobodnih bacanja Kuka prvi put došao do pet poena prednosti, 64:69, ali je Lo u sledećem napadu promašio prvo slobodno bacanje.

Partizan je napravio brz penal, ali je Kuk promašio prvo bacanje i pogodio drugo za vođstvo od 71:65 osam sekundi pre kraja. Italijanski tim napravio je ponovo brz faul, sprečisvši tako pokušaj crno-belih za tri poena, ali je Lo ponovo promašio prvo bacanje i tako praktično dao Armaniju pobedu.

Partizan se nije predavao, napravio je odmah faul, a Mančineli je promašio jedno bacanje, 4,7 sekundi pre kraja. To, međutim, nije bilo dovoljno Partizanu da organizuje napad, a Danilo Anđušić je promašio šut za tri poena.

Partizan: Lo 6, Kecman 9, Raduljica 11, Jaramaz, Lučić 1, Milosavljević 14, Katić 11, Bešović, Božić, Čakarević, Mačvan 13, Anđušić 1.

Armani: Đaketi, Mančineli 6, Herston 18, Focis 5, Kuk 17, Nikolas 6, Roka 5, Filoj, Burusis 13, Meli, Đentile, Radošević 2.