Hiljade okupljenih na sahrani Nelsona Mandele

Nelson Mandela, junak borbe protiv aparthejda i prvi crni predsednik Južnoafričke Republike, preminuo je 5. decembra u 95. godini, želeo je da bude pokopan uz majku i troje dece, hiljadu kilometara južno od Johanesburga, u porodičnoj grobnici u selu Kunu na obredu rezervisanom za njegovu porodicu.

Svečanost je počela verskom pesmom Kshosa Lizali'sidinga lakho (držiš svoje obećanje). Održava se na imanju porodice Mandela u tom selu na jugu zemlje uprisustvu gotovo 4.500 ljudi.

Mandelino telo u subotu je stiglo u njegovo rodno selo. Pogrebno vozilo s posmrtnim ostacima prvog crnog južnoafričkog predsednika u selo Kunu stiglo je u subotu uz policijsku pratnju i preletanje vojnih helikoptera. Mnoštvo je Mandeline posmrtne ostatke dočekalo pevajući južnoafričku državnu himnu, a ulica od aerodroma Mtate do sela Kunu bila je puna lokalnih stanovnika koji su mu želeli odati počast.

Južnoafrički nadbiskup u miru Desmond Tutu ipak će u nedelju biti prisutan na pogrebu svoga prijatelja i saborca protiv aparthejda Nelsona Mandele, najavio je u subotu njegov predstavnik nakon nesporazuma zbog pozivnice.

Tutu, koji je kao i Mandela dobitnik Nobelove nagrade za mir, rekao je da neće prisustvovati pogrebu Mandele u mestu Kunu, jer nije dobio formalnu pozivnicu niti ikakvu naznaku da je na spisku gostiju.

Britanski princ Čarls i američki borac za građanska prava Džesi Džekson nalaze se u grupi odabranih inostranih uglednika koji su stigli na pogreb Mandele.

Južnoafrička vlada je poručila da za Tutua ne postoji posebna pozivnica, ali da na pogreb može doći sa službenom akreditacijom s kojom je bio na komemoraciji u utorak u Johannesburgu te da je onamo dobro došao.

"Nadbiskup u miru Desmond Tutu otputovaće u Kunu kako bi prisustvovao Tatinom pogrebu", napisao je Tutuov predstavnik Rodžer Frajdman agenciji Rojters. "Tata" na jeziku Kshosa znači otac, a Mandelu su tim nadimkom zvali u Južnoj Africi.

Izvor: Dnevnik.hr
Foto: AP Photo/Odd Andersen, Pool

Pogledajte još