Kad stigne "žuta minuta"

Osećanja mogu za čas posla da budu povređena, pa je zbog toga mnogo bolje da dišete i brojite, vežbate, praštate i smejete se...

Neka istraživanja tvrde da je oko 64 odsto službenika iskusilo "radni bes", a više od 80 odosto vozača doživelo nesreću izazvanu besom na putu, svaki dvadeseti čovek posvađao se s najbližim komšijom, a svaki peti prekinuo vezu u naletu besa.

Diši i broj

Prva pomoć je brojenje, ako ne pomaže do tri onda do 30. Duboko udahnite i kada se "ohladite" smireno, izrazite nezadovoljstvo. Skoncentrišite se na rešnje.

Vežbaj

Nema boljeg leka od besa od vežbe. Osetite li frustraciju i nagomilavanje ljutnje i besa, krenite u brzu šetnju, na trčanje ili se bavite drugom omiljenom aktivnošću. Osećate se smirenije, opuštenije i zadovoljnije.

Ispeci, pa reci

Ili kako se kaže "ispeci, pa reci". Istraživanja govore da je svaki peti čovek u napadu besa prekinuo odnos. Nastojte kratko sabrati misli i omogućiti to isto i drugima.

Praštaj

Dopustite li ljutnji ili drugim negativnim osećajima da nadvladaju pozitivne, mogli biste se "utopiti" u gorčini i frustraciji. Jedno kratko, "oprosti" ume da bude jak lek za zdravlje i živce.

Smej se

Neka istraživanja pokazuju da stariji ljudi mnogo ređe proživljavaju ispade ljutnje i besa, dok drugi napetost uništavaju dozom humora. Pazite samo da tom prilikom nikog ne ismevate, jer možete samo pogoršati situaciju.

Pogledajte još