Hrvatska i Francuska za titulu svetskog šampiona

BEOGRAD, 30. januara 2009. (Beta) - Rukometna reprezentacije Hrvatske plasirala se u finale Svetskog prvenstva čiji je domaćin, pošto je večeras u Zagrebu pobedila Poljsku sa 29:23(14:13).

Hrvatska će se za titulu svetskog prvaka u nedelju boriti sa Francuskom, koja je prethodno pobedila Dansku sa 27:22.

Finalisti Svetskog prvenstva već su se sastali u drugoj fazi turnira, a Hrvati su tada pobedili sa 22:19 i Francuskoj naneli jedini poraz u dosadašnjem toku takmičenja.

Hrvati su i u duelu sa Poljskom pokazali da su, po opštoj oceni, sa pravom viđeni kao favoriti za titulu šampiona.

Vodili su od samog početka, već u sedmom minutu za 4:1, a u 11. i sa 7:3.

Lošiji period igre krajem prvog poluvremena, kada domaći gol nisu postigli više od sedam minuta, Poljaci su iskoristili i izjednačili na 13:13.

Hrvatski rukometaši su se, ipak, serijom 4:0 vrlo brzo "odlepili" na 17:13, a u 40. minutu vodili su i sa 21:14. Najveću prednost domaći su imali u 47. minutu, kada su poveli sa 25:16, što je, za Poljake, bila nedostižna razlika.

Utakmica je tri puta prekidana radi popravke poda u Areni Zagreb zbog čega su Poljaci u 41. minutu, pri zaostatku 15:22, zapretili i odlaskom sa terena.

Hrvatska – Poljska 29:23 (14:13)

Hrvatska: Losert 1 odbrana, Hrvatin 1. Balić 2, Duvnjak 4, Lacković 2, Kopljar, Vori 3, Gojun, Horvat, Špoljarić, Metličić 5, Valčić, Alilović 17 odbrana, Čupić 12.

Poljska: Szmal 6 odbrana, Jaszka, Lijewski, Kuchczynski, Bielecki 1, Siodmiak 3, Wleklak, Jurecki 3, Jurasik 6, Jurecki 2, Tluczynski 4, Malcher 3 odbrane, Lijewski 4, Glinski.