Cibona prvi finalista završnog turnira u Beogradu

BEOGRAD, 16. aprila 2009. (Beta) - Košarkaši Cibone plasirali su se u finale završnog turnira Jadranske lige pošto su u Beogradskoj areni pobedili Hemofarm sa 77:65 (24:11, 20:21, 21:17, 12:16).

Najefikasniji u ekipi Cibone bio je Alan Anderson sa 24 poena, dok je Erl Kalovej dodao 18, a Davor Kus 12.

Sa druge strane u vršačkoj ekipi najbolji je bio Vladan Vukosavljević sa 18 poena, dok su po 12 postigli Miljan Pavković i Milivoje Božović.

Pre početka utakmice dodeljene su nagrade za najboljeg menadžera, trenera i igrača u ligaškom delu takmičenja Jadranske lige.

Najbolji igrač je košarkaš Zagreba Ante Tomić, najuspešniji trener je strateg Cibone Velimir Perasović, dok je za najboljeg menadžera proglašen Marko Ivanović iz Hemofarma.

U prvoj četvrtini igralo se izjednačeno do 6:5 za Cibonu, a zatim je zagrebačka ekipa napravila seriju od 14:0 i stekla 15 poena prednosti (20:5). Igrači Hemofarma su do kraja četvrtine samo uspeli da smanje na 24:11.

Košarkaši Cibone su u 13. minutu došli do najveće prednosti na meču od 31:14, ali je nakon toga Hemofarm za tri minuta napravio seriju od 12:0 i primakao se na 31:26. Međutim, izabranici trenera Perasovića su ponovo pojačali i na odmor otišli sa 12 poena prednosti 44:32.

Zagrebčani su i u trećoj deonici čuvali visoku prednost, najviše zahvaljujući dobroj igri Kusa, Andersona i Kaloveja. Hemofarm se u dva navrata približio na 10 poena zaostatka u 26. minutu 54:44 i minut kasnije 57:47, ali je Cibona ponovo vratila 16 razlike 65:49.

Do 31. minuta košarkaši Cibone su održavali dvocifrenu prednost, kada je Bojan Krstovcih "trojkom" smanjio na 68:60. U samoj završnici, 44 sekundi pre kraja meča, Hemofarm je poenima Božovića sa linije za slobodna bacanja došao do 71:65, ali su igrači zagrebačke ekipe ostali mirni u penal završnici i pobedili sa 77:65.

U drugom polufinalu od 20.45 igraju "večiti rivali" Partizan i Crvena zvezda.

Finalna utakmica igra se u subotu od 20.45 u Beogradskoj areni.