Gen u borbi protiv raka

MELBURN - Australijski naučnici su ustanovili da nasleđeni gen igra glavnu ulogu u "uključivanju" i  "isključivanju" drugih gena u "ubijanju" ćelija i time najavili nov pravac u borbi protiv raka.

Istraživači sa Monaš instituta u Melburnu su zaključili da su, posle uklanjanja molekula ETS1 iz gena nasleđa u embrionu miša, ostale ćelije bile manje "prijemčive" na apoptozu ili "programirano ubijanje ćelija".

Apoptoza je sposobnost organizma da uništava ćelije, uključujući prekancerozne ili oštećene, koje ne želi ili mu nisu potrebne.

"To znači da ćemo jednog dana biti u stanju da u lečenju raka primenimo terapiju koja će se fokusirati na ETS1 i na načine kako on deluje" - izjavio je dr Dekang Ksu, istraživač sa Monaš instituta za reprodukciju i razvoj u Melburnu.

Nalazi su objavljeni u časopisu Evropske organizacije za molekularnu biologiju i identifikovali su mehanizam kroz koji ETS1 doprinosi umiranju ćelija.

- Kao potencijalnu metu u borbi protiv raka, farmaceutske kompanije treba da se pozabave pojačavanjem funkcije ETS1 u uništavanju prekanceroznih ćelija - smatra dr Trevor Vilson, takođe molekularni biolog.

"Mi smo ovo identifikovali u miševa. Sledeći korak mora biti precizno utvrđivanje koje se vrste raka i njihove proporcije pojavljuju", izjavio je Vilson.

A da bi istraživanja sa sadašnjeg laboratorijskog nivoa prešla na kliničko, na obolelim ljudima, biće potrebno pet do deset godina, smatra on.

Ćelije na kojima su vršena istraživanja nisu bile ćelije raka ali Vilson je naglasio da su nasledne ćelije u laboratorijskoj kulturi, koje su bile predmet izučavanja, mutirale na sličan način kao što se događa u prekanceroznim ćelijama.

Nova istraživanja svojstava ETS1 biće korisna i kad je reč o daljim izučavanjima ćelija u embrionu da bi se ustanovilo kako one rastu, međusobno se razlikuju i umiru - nakon što se transformišu u različita tkiva u organizmu.

Istraživanja ćelija nasleđa je "vruća tema" za naučnike jer su uvereni da one mogu obezbediti "komplet alata" za lečenje mnogih oboljenja - od diabetesa do povreda kičme. 

(FoNet) 
20. april 2009.

Pogledajte još