EU traži pomirenje SPC i CPC u Crnoj Gori?

“Ohrabruju dijalog između različitih komponenti društva Crne Gore, uključujući i među verskim zajednicama. Neophodno je da se poboljša promocija i zaštita zajedničkih vrednosti i principa”, poručili su iz Evropske komisije, piše list.

Koordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske Velibor Džomić izjavio je, tim povodom, da ta organizacija, "koja sebe u javnosti naziva Crnogorska pravoslavna crkva, ne postoji kao pravoslavna crkva, niti je deo pravoslavne crkve pa je sasvim iracionalno stavljati u isti kontekst sa Crkvom jednu u crkvenom, pravoslavnom smislu nepostojeću organizaciju koja je sama naziva tako kako se naziva".

"Sa licima koja su bila u svešteničkom činu i koja su lišena svešteničkog čina i raščinjena u crkvenim postupcima ne može biti nikakvog dijaloga kao predstavnicima Crkve. Oni mogu, nakon pokajanja, samo da budu članovi Crkve kao vernici. S druge strane, Pravoslavna crkva kao odgovorna duhovna institucija ima razumevanja za ljude koji su kao civili iz nekih razloga zastupali tu ideju i sa tim ljudima je uvek razgovor moguć u pogledu njihovo povratka Pravoslavnoj crkvi", kazao je Džomić.

S druge strane, potpredsednik Saveta takozvane mitropolije CPC Steva Vučinić kaže da je dogovor moguć ukoliko u tome posreduju visoke državne adrese.
Dijalogu, smatra, treba i da prethodi ispunjenje zahteva i kriterijuma.

“Prethodno treba da ukinu akt Aleksandra od 22.juna 1920. godine o ujedinjenju crkava i da skupštinskom rezolucijom oglase podgoričku skupštinu nasilnim činom, jer je uzrokovao dva gradjanska rata i nanio štetu nacionalnimi državnim interesima razmera koje će se tek utvrdjivati”, naveo je Vučinić.

Potom, dodao je on, nezakonito upisanu imovinu na Srpsku crkvu da vrate u prvobitni vlasnički status.

“U takvim pravnim i političkim okolnostima, koje ni nastale nakon ovih akata, Beogradska patrijaršija bi morala da prihvati dijalog koji CPC neće odbiti”, rekao je Vučinić.

(Izvor: Blic)

Pogledajte još