Kako danas žive Srbi u Prizrenu

Pre dolaska Kfora i UNMIK-a na Kosovo 1999. godine, Srbi su u ovom, nekada carskom gradu živeli sa Albancima, Turcima, Gorancima i ostalim pripadnicima nacionalnih zajednica kao dobre komšije.

Međutim, danas je Prizren grad u kojem živi samo jedan srpski osnovac - osmogodišnja Milica Đorđević.

Dvadesetak Srba u ovom gradu preživljava u teškim ekonomskim uslovima uz strah da se nasilje slično onom od pre devet godina opet može ponoviti i sećanje na dan kada je sve što je bilo sveto za njih u Prizrenu gorelo.

U Prizrenu danas živi i 25 učenika Bogoslovije "Sveti Kirilo i Metodije", mahom iz centralne Srbije za koje se kaže da predstavljaju ohrabrenje i nadu za malobrojni preostali srpski živalj.

Direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin smatra da su učenici Bogoslovije velika nada da će život u Prizrenu jednog dana biti kao nekada.

Učenici prizrenske Bogoslovije, koji su smešteni u obnovljenom i rekonstruisanom starom delu zdanja, zadužbini Sime Andrejevića Igumanova, kažu da za dve godine boravka, koliko su ovde, nisu imali problema.

Negovan Malić iz Ostružnice kod Beograda, učenik prvog razreda prizrenske Bogoslovije, kaže za Tanjug da do sada sve bilo u redu. Objašnjava da učenici imaju jutarnje i večernje bogosluženje, da dnevno imaju po pet časova, da preostalo vreme koriste za učenje i da u grad odlaze isključivo sa profesorima u manjim grupama, po troje - četvoro.

Prizren Foto: Vikimedija

(old_image)

"Izlazak u grad je sasvim normalan, izlazimo i kupujemo šta nam je potrebno za higijenu, sednemo nekada u kafić, pojedemo po burek... Za Srbiju ne idem često, na pola godine samo… Dok ovde nisam došao mislio sam da će biti strašno, ali vidim da je sve normalno i nema problema", kaže Malić.

Slično razmišlja i njegov drug Bogosav Timotijević iz Užica koji je Tanjugu rekao da se u prizrenskoj Bogosloviji živi kao i u ostalim bogoslovijama.

"Uglavnom ljudi misle da smo mi ovde ograničeni kao da smo u ratu i okruženi žicama, međutim nije tako", kazao je Bogoslav.

On naglašava da je učenje u Bogosloviji veliki izazov, da se u njoj dobija novo iskustvo življenja u zajednici, poručivši onima koji bi možda hteli da uče isto, doću u Prizren i, tvrdi, neće se pokajati.

Razredni starešina drugog razreda i prve generacije obnovljene prizrenske bogoslovije profesor Dejan Ristić kaže za Tanjug da Bogoslovija trenutno broji 25 učenika 14 prvog i 11 drugog razreda i da je odnos sa komšijama u Prizrenu korektan.

On, međutim, dodaje da će prizrenska bogoslovija prodisati punim plućima tek za tri godine, kada se budu formirala sva odeljenja i razredi, jer se radi o petorazrednoj obrazovnoj instituciji.

Bogoslovija "Sveti Kirilo i Metodije" prestala je sa radom juna 1999. godine, neposredno nakon dolaska Kfora na Kosovo i Metohiju. Tada su u njene prostorije ušli prizrenski Srbi isterani iz svojih domova. U martovskom pogromu 2004. godine kompleks zgrade je zapaljen i uništen.

Bogoslovija u Prizrenu osnovana je 1871. završile su je, ili su bili njeni profesori, gotovo sve najvažnije ličnosti srpskog crkvenog života i novije istorije, a medju njima: patrijarsi Varnava, Gavrilo Dožić, Pavle i sadašnji Irinej. Rektor Prizrenske bogoslovije danas je episkop raško-prizrenski Teodosije.

(Izvor: B92, Tanjug)

Pogledajte još