Vlada da povede računa o nauci

Podsetimo da je početkom aprila meseca, Oxford University Press, jedan od najvećih svetskih izdavača naučnih knjiga, stručne literature, zbornika radova i naučnih časopisa, obustavio pristup časopisima za mrežu naučnih institucija u Srbiji, zbog neplaćanja pretplate, koja je istekla krajem prošle godine. Pre toga je bio problem zakasnele pretplate za članstvo u CERNu. A tu su i problemi finansiranja naučnih projekata, ali i ugroženost rada Istraživačke stanice Petnica.

Kako nijedno od ministarstava koje je moglo da se oglasi po ovom pitanju – Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture i informisanja – oglasilo se Društvo za promociju i popularizaciju nauke (DPPN) i zatražilo hitno izjašnjavanje o strateškom položaju nauke u razvoju naše zemlje.

Mnoge stručne organizacije su odmah reagovale pridružujući se ovom zahtevu. A tokom vikenda su se oglasile i neke stranke.

Zeleni Srbije su izneli zahtev da se opredeljenost Srbije da naučni i tehnološki razvoj budu, uz obrazovanje, nosioci razvoja, i da se nikako ne smeju zapostavljati.

"U kriznim vremeni ne smemo da ugrozimo ono što nas jedino može izvući iz problema, a to je obrazovanje i nauka", zaključuju Zelenio Srbije.

"Od početka godine Vlada Srbije nije uplatila godišnju pretplatu i posle nekoliko meseci čekanja vodeći naučni časopisi su počeli da otkazuju pretplatu za Srbiju", rekao je nekadašnji ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić u izjavi agenciji Beta.

Đelić je kritikovao republičku Vladu ukazujući na to da Vlada neplaćanjem pretplate uvodi u izolaciju naučnu zajednicu Srbije i sve studente.

Srbija je u nekoliko strateških dokumenata prethodnih deset godina definisala značaj razvoja nauke i bavljenje njom za razvoj celokupnog društva.

(Izvor: B92)

Pogledajte još