Baton ostvario šestu pobedu u šampionatu

BEOGRAD, 7. juna 2009. (Beta) - Vozač ekipe Bron GP Dženson Baton pobedio je u trci za Veliku nagradu Turske na stazi u Istanbulu i tako ostvario šestu pobedu u šampionatu Formule jedan, četvrtu uzastopnu na sedam trka.

Baton je trku završio za jedan sat, 26 minuta i 24 sekundi, a drugi je bio vozač Red Bula Mark Veber sa 6,7 sekundi zaostatka. Treći kroz cilj prošao je Sebastijan Fetel iz Red Bula sa nešto više od sedam sekundi zaostaka za pobednikom.

Fetel je na današnjoj trci startovao sa "pol pozicije".

Bodove su još osvojili Jarno Truli iz Tojote, Niko Rozberg iz Vilijamsa, vozač Ferarija Felipe Masa, Robert Kubica iz BMW Zaubera i Timo Glok iz Tojote.

Aktuelni svetski šampion, vozač Meklarena Luis Hamilton, trku je završio na 13. mestu, dok je Kimi Raikonen iz Ferarija bio deveti, a dvostruki svetski šampion Fernado Alonso iz Renoa 10.

Baton je u generalnom plasmanu uvećao vođstvo nad klupskim kolegom Rubensom Barikelom na 26 bodova i sada ima 61 bod. Fetel na trećoj poziciji ima 28, a Veber 27,5.

Baton je rekao posle trke da je njegovo vozilo na današnjoj trci bilo savršeno.

"Ovo je prva trka na kojoj je moj bolid bio apsolutno savršen. Ovo vozilo je sjajno. Pre trke mislio sam da su vozila Red Bula brža, ali uverio sam se da smo korak ispred njih", rekao je Baton.

Poslednji britanski vozač koji je ostvario četiri uzastopne pobede u šampionatu bio je Najdžel Mensel u sezoni 1992. godine, kada je i osvojio titulu.

Baton se priključio Britancima Menselu, Dejmonu Hilu, Džimu Klarku, Džekiju Stjuartu i Džejmsu Hantu, koji su uspeli da ostvare šest pobeda u jednoj sezoni.

"Svaku prethodnu trku sam veoma emotivno doživeo... Mislili smo da će danas biti mnogo teža trka", dodao je.

Fetel je izgubio prvu poziciju na stazi u Istanbulu nakon što je izleteo na travu, posle čega ga je Baton pretekao.

"Pogrešio sam. Ali mislim da to nije mnogo promenilo stvari, jer je Dženson danas zaista bio vrlo brz. Nisam srećan, ali svi u ekipi moramo da budemo zadovoljni", rekao je Fetel.

Veber je uspeo da prestigne klupskog kolegu Fetela po izalsku iz boksa, nakon čega je trku završio na drugom mestu.

"Znali smo da ćemo biti na podijumu, ali je bilo pitanje ko će trku završiti na drugom mestu. Dženson je bio na drugoj planeti", rekao je Veber.

Naredna, osma trka u šampionatu vozi se 21. juna za Veliku nagradu Velike Britanije na stazi Silverstoun.

Plasman vozača na trci Formule jedan za Veliku nagradu Turske.