Kako se nositi s čestim promenama vremena?

Kišni periodi, vetar, pa sunce, nagle promene temperature, vlaga, suv vazduh, topli vetar u novembru … Sve to loše utiče na zdravlje, a posebno na meteoropate. Ove nagle promene su primećene u mnogim krajevima sveta, a doktori su se sureli sa mnoštvom zabrinutih pacijenata. Ovakvo vreme može doneti viruse, infekcije i bolesti. Zato je važno da se zaštitite dok se vreme ne “ustali”.

Nagle promene temperature

U ovom periodu najviše trpi naša koža, kosa, imunitet i psihičko zdravlje. Naš probavni sitem je vezan za promene vremena. Leti kada je vrućina potrebna nam je tečnost i sveža hrana, a u zimskim danima lakše podnosimo težu hranu. Kada naiđe ovaj period najbolje je biti spreman. Ishranu obogatite voćem i povrćem i do zimskih dana se, ipak, ne natrpavajte kaloričnijom i težom hranom. Ako izlazite napolje budite spremni na različite temprature. Oblačite se slojevito i nosite kišobran.

O koži i kosi se brinite bolje, pazite na promene i reagujte na prvu

Ovakve promene mogu doneti glavobolje, izazvati prehladu i kašalj, ali i bolove u zglobovima. Najbolje je da u ovom periodu pijete čaj od đumbira, koji je dobar u sprečavanju infekcija. Ako ne želite da se prehladite držite se podalje od bolesnika, jer ako u ovom periodu uhvatite neki virus, prehlada bi mogla da potraje, jer je oporavak sporiji.

Fit, odmorni i snažni

Ovakve promene najbolje podnose oni koji redovno vežbaju i zdravo se hrane. Najteže je starijima, deci i meteoropatama. Dovoljno sna i bar 15 minuta vežbi mogli bi vam pomoći, kao i topla umirujuća kupka (posebno ako ste podložni glavoboljama). Iako vas ovo vreme možda “obara” trudite se da ne spavate preko dana. Ako želite da se razbudite žustrija 20-minutna šetnja je bolja.

Ako imate problema sa krvnim pritiskom u ovom periodu ga morate češće pratiti i meriti. Obratite se odmah doktoru ako primetite neke loše promene.

Izvor: b92

Pogledajte još