Čepurin:Još postoji opasnost od sukoba na Balkanu

"Danas Balkan nije najstabilniji region u Evropi. Ovde postoji vrlo protivurečna tendencija daljeg razvoja (dogadjaja) i dalje se razvija potencijal konflikata", izjavio je Čepurin otvarajući međunarodni skup "Balkanski ratovi u svetlu geopolitike u 21. veku".

Takva situacija, prema njegovim rečima, zahteva veoma pažljiv pristup.

Podsećajući na burnu istoriju Balkana u 20. veku, Čepurin je rekao da ta istorija traje i dan danas i da je povezana sa aktuelnim ojačavanjem rusko-srpskih odnosa.

"Postoje brojne mogućnosti da saradjujemo u interesu obeju strana",
rekao je ruski ambasador, dodajući da su istorija Rusije i Srbije u prošlosti osnova i vera za buduću saradnju.

"Oni koji žele da naruše ovu mnogovekovnu istoriju mogu imati uspeha samo u nekim trenucima, ali, objektivno govoreći, sve uvek dolazi na svoje mesto",
poručio je Čepurin.

On je primetio da u poslednje vreme ima onih koji sumnjaju da su Balkanski ratovi bili oslobodilački i označili kraj viševekovne otomanske dominacije na jugu Evrope.

"Granice takozvanih balkanskih zemalja se i dan danas aktivno razmatraju",
rekao je Čepurin.

On je podsetio da su se velike države po odlasku Otomanske imperije sa Balkana uključile u borbu za širenje svog uticaja u regionu.

Čepurin je napomenio da je i predsednik Srbije Tomislav Nikolić nedavno istakao da je katastrofi Prvog svetskog rata prethodio pokušaj odredjenih političkih ličnosti da potisnu druge narode što je, vezano za odnose prema malim narodima, dovelo do sarajevske i bosanske krize.

"Balkan je bio uvučen u borbu velikih sila za preraspodelu granica",
rekao je Čepurin i istakao da su se Rusija i Srbija u to vreme ponovo približile i postale najvažnije saveznice na Balkanu.

Srbija i Rusija su, prema njegovim rečima, bile saveznice i u oba svetska rata i u svim krupnim kataklizmama.

"Srbija je i u Prvom i u Drugom svetskom ratu napravila pravilan izbor i uvek bila na strani pobednika", naglasio j e ambasador Ruske Federacije.

On je izjavio da dve zemlje treba da zbiju svoje redove i da zajednički nastupaju.
"I Rusi i Srbi, kada pred njima stoje važni problemi, moraju da nadju kompromisno rešenje u interesu dveju zemalja. Pred Srbijom su neka rešenja koja su nam dobro poznata", rekao je on.

"Treba naći rešenja koja mogu da zadovolje većinu Srba i koja bi omogućila Srbiji u južnom delu da zahvaljujući tim rešenjima oseća da ima bezbednost", ocenio je Čepurin.

Izvor: Blic

Pogledajte još