Lekari se bogate sklapajući ugovore o izdržavanju sa starim i nemoćnim pacijentima

"Sve je više slučajeva da lekari, zdravstveni i socijalni radnici, i zaposleni u ustanovama vezanim za gerijatriju sklapaju sa starima ugovore o doživotnom izdržavanju. Takvo ponašanje je za duboku osudu i neetično", kaže za „Novosti“ Nada Satarić iz organizacije „Amiti“.

Upravo za sličan slučaj, posle ravno 23 godine, nedavno je doneta prvostepena presuda na štetu jednog beogradskog lekara. U presudi se navodi da se neosnovano obogatio jer je imao sklopljen ugovor sa staricom o kojoj nije vodio računa kako je trebalo, već su o njoj brinuli drugi. Zato ga je beogradski Prvi osnovni sud osudio da Miodragu i Aleksandru Lukovcu isplati 2,5 miliona dinara, koliko su ovi potrošili na izdržavanje Milice Stojanović pre nego što ju je lekar naterao da sa njima raskine ugovor o doživotnom izdržavanju i svu imovinu prepusti - njemu!

"Baka Milicu smo upoznali kad smo tražili parking, a ona je bila voljna da nam iznajmi dvorište. Vremenom smo se zbližili. Živela je u lošim uslovima, bez tepiha, televizora, tranzistora... Polako smo počeli da se družimo, da joj donosimo voće, zovemo je na nedeljni ručak... Rekla je da je imala ugovor o izdržavanju sa nekim lekarom, ali da ga je raskinula jer nije brinuo o njoj", priča Miodrag Lukovac.

Vremenom, baka Milica je stekla poverenje pa je s porodicom Lukovac sklopila nov ugovor o izdržavanju. Oni su je vozili u bolnicu, brinuli o njoj dok je tamo ležala... Po izlasku iz bolnice, baka je bila nepokretna, pa je kompletnu brigu preuzela Lukovčeva supruga.

SLD: IZBEGAVATI TAKVE UGOVORE

Svaki slučaj kada medicinski radnik sklopi ugovor sa pacijentom o doživotnom izdržavanju treba posmatrati individualno, ali načelno sam protiv. Jer čak i kad su u pitanju najčistije namere, to ostavlja prostor za sumnje na zloupotrebu, kaže predsednik Srpskog lekarskog društva dr Radoje Čolović.

"Po povratku s mora videli smo da je baka Milica zaključana, da je čuvaju tri momka, a kada bi nas videla pobegla bi u kuću. Prekinula je svaki kontakt. Kasnije smo saznali da je sklopila dogovor o poravnanju sa tim lekarom, koji je tražio da mu nadoknadi novac koji je svojevremeno navodno uložio u popravku crepa na njenoj kući. Pošto novca nije imala, dogovorila se da odustane od raskida ugovora s njim, a da joj on umesto konkretne pomoći daje pola penzije", kaže Lukovac.

Lekar je pokrenuo postupak da se ugovor porodice Lukovac sa bakom raskine, a starica je ubrzo završila u bolnici u Slankamenu i preminula. Lukovac je više nije video, a u sudu, u Palati pravde, čuo je da lekaru to nije prvi takav ugovor sa starima, već da ih ima 10. Kivna, porodica Lukovac ga je tužila za neosnovano bogaćenje na njihov račun. Prvostepeni spor su dobili, ali lekar je ostao sa baka Miličinom kućom od 90 kvadrata!

"Teška ekonomska situacija i erozija morala učinili su da mnogi medicinski radnici, suprotno zakletvi, sklapaju ugovore o doživotnom izdržavanju sa pacijentima", kaže Tihomir Konstantinović, advokat.

Nada Satarić podseća da Zakon o nasleđivanju jasno kaže da je ništavan ugovor koji se sklopi sa licem koje treba da pruži pomoć čoveku u okviru svog zanimanja. Tu je, po njenom mišljenju, osnov da država energičnije zaštiti stare i spreči da lekari zloupotrebom nemoćnih dođu do skupih nekretnina.

Izvor: Novosti

Pogledajte još