Deficit Srbije u 2014. rekordan u regionu

Mali broj zemalja u svetu je predvideo budžetski deficit za iduću godinu veći od sedam odsto - rekao je danas saradnik Ekonomskog instituta Vladimir Vučković na predstavljaju najnovijeg broja ekonomskog biltena "Makroekonomske analize i trendovi" (MAT).

Po njegovim rečima, to su uglavnom zemlje u kojima se vode ratovi ili koje imaju nestabilan politički sistem.

Vučković je naveo da najveći deo rashoda budžeta nije bilo moguće smanjiti, jer se odnose na plaćanje kamata, socijalna isplate, penzije i kapitalne rashode.

"Vlada nije bila dosledna u primeni najavljenih mera štednje, pre svega onih koje se odnose na smanjenje subvencija i javne nabavke, pa će konsolidovani deficit u 2014. godini biti za 0,5 odsto veći nego ove godine", ukazao je on, i dodao da su subvencije preduzećima smanjenje, ali da su povećane isplate javnim servisima.

Ekonomista Stojan Stamenković je predložio Vladi Srbije da hitno pripremi plan za reprogramiranje javnog duga, jer postoji opasnost da 2017. godine devizne rezerve ne budu dovoljne za pokriće jednomesečnog uvoza robe i usluga.

"Ukoliko u saradnji s Medjunarodnim monetranim fondom ne bude urađen reprogram javnog duga Srbije da bi se rasteretile devizne rezerve, u roku od četiri godine doći ćemo u situaciju da dinar depresira (slabi), što će izazvati inflaciju", rekao je.

Po njegovoj proceni, iduće godine Srbija neće imati problem sa deviznim rezervama ni sa stabilnošću kursa, jer je predlogom budžeta za 2014. godinu planirano da se država zaduži za milijardu evra više nego što je potrebno za pokriće deficita.

Ekonomski bilten "Makroekonomske analize i trendovi" (MAT) Ekonomski institut izdaje u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.

Izvor: Blic

Pogledajte još