Obratite pažnju: 10 trikova da prepoznate da li ste kupili "pravi" med!

Borisav Ranković iz Dražnja kod Umčara kaže da je nekada u dobroj godini proizvodio i preko 10 tona meda. Ove godine ukupno bagremovog i livadskog meda zbog okolnosti, vremenskih prilika i neprilika proizveo je jedva oko dve i po tone.

Kada meda nema dovoljno u otkupu, prerađivači i trgovci prave med, jer je to za njih dobra prilika da preradom voćnog sirupa, šećera, kiseline, odgovarajućih aroma i boje dobro zarade, tvrde pčelari. Cena meda nikada nije bila veća, a cena po kilogramu ide i do 1 000 dinara.

U Srbiji je registrovano oko deset hiljada pčelara koji imaju 700.000 košnica.

Rodoljub Živanović, predsednik Pčelarskog saveza Srbije kaže da se tačno zna ko koliko ima košnica i koliko se meda predaje otkupljivačima i onima koji plasiraju med u trgovinske lance. Zato je lako poređenjem otkupljenih i plasiranih količina utvrditi pravo stanje stvari na tržištu, to jest ko prodaje med, a ko falsifikat.

-S obzirom na to da je ova godina bila vrlo slaba što se tiče prinosa meda, a zbog sprečavanja zloupotreba i falsifikata na tržištu Republike Srbije, pooštrićemo kontrolu a posebno ulaznu kontrolu u tim objektima.- kaže Zoran Ivanović iz Uprave za veterinu.

Kako otkriti falsifikat?

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, Mića Mladenović kaže da je lažni med obično slađi od pravog meda, ne rasteže se već pada u kapljicama, crvenkaste je boje, kao zagoreli šećer.

Mi vam predstavljamo 10 trikova pomoću kojih možete otkriti da li je med u vašoj tegli pravi ili ne.

1. Protrljajte malo meda između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Med se apsorbuje u kožu, ako ga ima, jer je čisti med dobar za kožu. Prirodni med nije lepljiv. Ako je ono što utrljate lepljivo znači da ima šećera ili veštačkih zaslađivača u njemu.

2. Stavite nekoliko kapi na papir ili papirni ubrus. Čist med neće probiti papir dugo vremena, jer ne sadrži vodu.

3. Stavite malo meda kod mrava. Pčele instinktivno grade košnicu na drveću i među stenama. One stavljaju med kako bi se zaštitile od štetočina, kao što su mravi. Mravi neće dirati prirodni med.

4. Pomešajte malo meda sa žumancetom.
Ako je med čist, kada istučete žumance, izgledaće kao da je kuvan.

5. Napunite čašu vode i dodajte 1 kašiku meda. Čisti med će se zgrušati i spustiti na dno, a lažni med će se početi da se topi.

6. Namažite med na krišku hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta. Veštaćkii med će navlažiti hleb zbog sadržaja vode.

7. Pravi med daće vam osećaj bockanja u ustima neposredno pre gutanja.
Lažni med to ne može da postigne.

8. Gledajte da li će se med kristalizovati vremenom.
Imitacija meda će ostati glatka kao sirup, bez obzira koliko dugo bude stajala.

9. Vrh šibice umočite u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati da se šibica zapali. Lažni med ima vode pa se šibica ne može zapaliti.

10. Dve do tri kašike meda stavite u mikrotalasnu.
Zagrejte na visokoj temperaturi. Prirodni med će se brzo karamelizovati i neće postati penast. Lažni med će se teško karamelizovati i biće prepun mehurića.

Godišnja potrošnja meda u Srbiji po stanovniku je oko 700 grama, u Evropskoj uniji stotinak grama manje, dok je u Nemačkoj čak 1.200 grama.

Izvor: Ekokutak

Pogledajte još