Ishrana i trudnoća

Drugo stanje je doba kada je žena najzdravija, nekad i najlepša i uvek puna najrazličitijih pitanja koja postavlja sebi, okolini i lekarima 

Od pitanja koja su u vezi sa ishranom trudnice se najčešće pitaju - da li zaista treba da jedem za dvoje, šta u mojoj ishrani treba da se promeni u toku trudnoće, da li treba da uzimam vitamine, koliko ću se ugojiti (i koliko kilograma je medicinski opravdano), koliko su alkohol i kafa štetni, zbog čega mi se jede određena hrana, šta može da bude štetno? 

"Trudnicama savetujem da se hrane zdravo - preporučuje se umeren unos zdrave hrane, u koju spadaju voće, povrće, mlečni proizvodi (mleko, jogurt, mladi sir), što manje masti i ništa što je preterano začinjeno. Važno je unositi i meso (teletina, junetina, pileće i konjsko meso, riba) i izbegavati preterano slano i testa. Šećere treba konzumirati u umerenim količinama i to posebno voćne šećere (što je važno kod osoba koje u porodičnoj anamnezi imaju dijabetes. Optimalno dobijanje u težini u toku čitave trudnoće je od 9-11 kilograma. Naravno da ne sme da se jede za dvoje, jede se normalno, a beba uzima ono što joj treba. Žena se, inače, teže kreće kad je trudna. Višak težine nije posledica same trudnoće već preteranog unosa hrane, a to je potpuno nepotrebno" - navodi Anđela Petrović-Milinković, ginekolog u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenta. 

U skladu sa obrazovanjem i informisanošću trudnica zabluda po pitanju trudnoće i ponašanja u toku trudnoće je sve manje, ali dileme uvek postoje. Zdrava ishrana podrazumeva kvalitet hrane i kvalitetan odabir namirnica - ne veću količinu. Američka dijetetska asocijacija navodi da trudnica treba da unese samo 300 kalorija više, kao i da dnevni unos kalorija treba da iznosi između 2500 i 2700 kalorija, što je neznatno više dnevnih kalorija nego van drugog stanja. Podrazumeva se da se preporučuju kalorije iz zdrave hrane, a to su, najpre, voće i povrće kao bogat izvor vitamina i minerala. 

Vitamin C koji se nalazi u agrumima, jagodama, dinjama, kupusu, paprikama, prokelju... obezbediće, vašoj bebi pravilan razvoj desni i tkiva, a vašem telu brže zarastanje rana i bolje apsorbovanje gvožđa. Trudnicama se ne preporučuje konzumiranje nedovoljno pečenog ili sirovog mesa ili ribe, zbog mogućih problema koje neke bakterije iz ove hrane mogu da izazovu. Zdrav izvor proteina su i pasulj i koštunjavi plodovi. I tako dalje, i tako dalje. Suština je da zdrava ishrana u toku trudnoće podrazumeva umerenost. 

Suvišni kilogrami su opterećenje i za majku (otežano kretanje, naduvenost, opterećivanje kičme...) i za bebu, i često je veliki problem izgubiti ih. (iako dojenje troši 500 kalorija dnevno). Anđela Petrović - Milinković ističe i da je važno da trudnice uzimaju multivitamine i folnu kiselinu. "Preparati folne kiseline se uzimaju zbog anemije i prevencije anomalije ploda. Ti preparati su dostupni kod nas. Preporuka je da se uzimaju godinu dana pre planirane trudnoće i u toku čitave trudnoće i dojenja."
 
Alkohol koji trudnica konzumira dospeva u krv i, naravno, do bebe. Tako može da uspori njen rast, ošteti mozak i uzrokuje razne anomalije. Što se kafe tiče, smatra se da umereno konzumiranje nije štetno. Neke novije studije, međutim, upozoravaju da kafa može ozbiljno da ošteti plod. 

Metabolizam žene se u trudnoći menja - potreba za određenom hranom je potreba za određenim hranljivim sastojcima potrebnim bebi, i mami koja se sprema za određen period dojenja. Tako da sitnim hirovima, naravno, treba udovoljavati, ali sa svešću da je svako preterivanje štetno.

Jelena Jovanović

Pogledajte još