Dosjei Udbe nezanimljivi?

Državna bezbednost bivše Jugoslavije je od 1945. do 1990. pratila najmanje 66.870 građana Hrvatske, njihovi dosijei sada su arhivirani u Zagrebu, ali je svega 600 njih pogledalo svoj dosije. Svaki građanin, ako ispuni ne baš preterano komplikovanu proceduru, može pogledati svoj dosije, ali i sada, kada je to moguće, Hrvati jednostavno ne žele u Udbinim dosijeima da otkriju da ih je prijatelj, rođak ili bračni drug (ne)svesno "cinkario" nekom Udbinom agentu.

Po svoj prilici, jedino se tako može tumačiti podatak da je do sada samo 1.380 građana zatražilo uvid u "papire" koje je o njima "punila" nekadašnja Udba.

Čini se da su se mnogi od retkih znatiželjnika malo precenili, jer oko polovina njih uopšte nije imala dosje, što znači da nisu bili zanimljivi Udbi - konstatuje zagrebački Večernji list. Jedna od mogućnosti je da se nalaze u ministarstvu unutrašnjih poslova Hrvatske ili da su još pre dvadesetak godina završili u Beogradu, što je ipak malo manje verovatno.

Kad se sve zbroji, dobije se brojka od 600 građana Hrvatske koji su videli svoja dosjee, a to je zanemarivo u odnosu na ostale bivše komunističke zemlje, gde građani hrle da bi videli šta su tajne službe pisale o njima.

"Neki su ljudi bili jako iznenađeni kada su videli svoj dosje", izjavila je Snježana Ivanović, načelnica Odeljenja za zaštitu i obradu arhivskog gradiva u Hrvatskom državnom arhivu.

Od kutija u kojima se u Hrvatskom državnom arhivu čuvaju tajni podaci, koje je "vojska" Udbinih agenata i “spoljnih saradnika” marljivo sakupljala 45 godina, mogao bi se napraviti zid dugačak 300 metara, a u njima se nalazi oko 1,5 milion strana obaveštajnog materijala i više od 50.000 fotografija.

Dok bivši istočni Nemci, Rumuni i Česi mogu videti svoj dosje i imena agenata koji su ga stvarali, u hrvatskom slučaju to nije moguće, jer ih nema.

(old_image)"U dosjeima se mogu videti šifrovana imena ali se ne zna ko stoji iza njih. Mogu se videti kodna imena kao što su Mile, Boro, Stevo... Pominje se i izvesna Bosiljka ali to ne znači da je agent bila žena", objasnila je Ivanovićeva.

Ona je dodala da se ogromna većina dosjea bavila muškarcima a tajnu policiju je zanimalo sve što "praćeni objekt" radi.

Zanimljivo je da su agenti vrlo često pisali da je praćena osoba u intimnim odnosima sa nekim, što bi moglo značiti da je bila u ljubavnim odnosima, pa čak i da je homoseksualac jer je vrlo često reč bila o muškarcima.

Iako je reč o velikom broju dosjea, čini se da to nije celokupan "asortiman" Udbine delatnosti jer je moguće da neki od njih još uvek nisu prebačeni u državni arhiv.

Dok se u arhivu nalaze dosjei Franje Tuđmana, Dražena Budiše i Marka Veselice, zanimljivo je da nema dosjea sadašnjeg predsjednika Stipe Mesića, iako je sasvim izvesno da ga je Udba napravila ali da ga trenutno "na sigurnom mestu" verovatno "čuva" hrvatska obaveštajna služba.

(FoNet)
ZAGREB , 1. decembra

Pogledajte još