Vruće jelo nije zdravo

Mnogi od nas se bune kada im se servira nedovoljno toplo jelo, ne znajući da je to u stvari mnogo zdravije nego konzumiranje vrelog obroka, objašnjava bečki stručnjak profesor Hademar Bankhofer.

Ko redovno jede vruću supu ili pečenje, brže stari i povećava rizik oboljenja od dijabetesa, tvrdi Bankhofer. Ova spoznaja potiče od najnovijih istraživanja i merenja koje su sproveli naučnici univerziteta u Lajpcigu, Gisenu, Manhajmu, Diseldorfu u Nemačkoj i Medicinskoj školi u Njujorku. Naučnici su utvrdili da se prilikom zagrevanja hrane uništavaju vitamini, mineralni sastojci, mikroelementi, enzimi i bioaktivne supstance, da se belančevine menjaju a aroma-sastojci gube.

Prilikom spremanja roštilja, fritiranja, pečenja i kuvanja supe, osim akrilamida nastaju i tzv. AGE-materije (Advanced Glycation End-Products), koje na naše ćelije u organizmu deluju kao otrovi i aktiviraju prevremeno starenje, AGE-materije koje nastaju pri kuvanju na visokim temperaturama, vezuju se u telu za proteine, fosfolipide i za materiju DNS (dezoksiribonukleinska kiselina) unutar ćelijskog jezgra i prodiru u najrazličitija tkiva u organizmu. Tamo čine štetu tako što iritiraju razmenu materija između ćelija, povećavaju LDL-holesterol, podstiču prevremenu arterosklerozu i slabe srce i krvotok. To je uvod u prevremeno starenje organizma.

Postojanje AGE-materija u krvi može se dokazati. U Njujorku su naučnici posmatrali da dijabetičari i pacijenti koji zbog posledica dijabetesa boluju od bubrega, arterija i očiju, imaju visok nivo AGE-materija u krvi. U Diseldorfu je kod zdravih ljudi utvrđeno, da se AGE-materije nastale od vruće pripremljenog jela tek nakon 24 sata izbacuju iz organizma kroz urin. U Lajpcigu su čak došli do podatka da bi AGE-supstance iz vruće spremljenog jela mogle biti krive i za nastajanje Alchajmerove bolesti.

Dobra vest: u Gisenu i Manhajmu su naučnici posmatrali i utvrdili da sa vitaminom E, vitaminom B1 i folnom kiselinom kao dodacima u ishrani, akutni efekti ovog otrova mogu sprečiti.

Najvažnije saznanje je da jela treba spremati pretežno na niskim temperaturama, bolje je dinstati jelo, nego ga kuvati ili peći . 

(Compress)
BEČ, 2. decembra 2009.

Pogledajte još