Partizan u drugoj fazi takmičenja u Evroligi

BEOGRAD, 6. janaura 2010. (Beta) - Košarkaši Partizana plasirali su se u drugu fazu takmičenja u Evroligi pošto su u Beogradu pobedili Lijetuvos Ritas sa 97:67 (26:18, 24:21, 22:22, 25:6), u utakmici devetog kola Grupe B.

Partizanu je za prolaz u Top 16 fazu bila potrebna pobeda od 23 i više razlike, pošto su crno-beli u prvom delu u Litvaniji izgubili sa 56:78.

Najzaslužniji za pobedu Partizana bio je Aleksandar Rašić sa 26 poena, od kojih 11 poslednjih. Postigao je šest trojki iz osam pokušaja i bio nepogrešiv sa linije za slobodna bacanja 8/8.

Lorens Roberts pratio ga je sa 16 poena i sedam skokova, a pobedi je značajno doprineo Slavko Vranseš sa 13 poena, devet uhvaćih lopti i četiri blokade.Dušan Kecman dodao je 12 poena, a Lester Mekejleb 10.

Najbolji u poraženoj ekipi bio je Bojan Popović sa 17 poena, a Martinas Gecevičijus i Arturas Jomantas postigli su po 11 poena. Bivši košarkaš Crvene zvezde Milko Bjelica postigao je 10, a bivši igrač Partizana Dejan Borovnjak dva poena.

U poslednjem kolu 13. januara Partizan će igrati protiv Olimpijakosa u Atini.

Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Dušan Ivković je pre početka utakmice trofej za najkorisnijeg igrača (MVP) u decembru u Evroligi, uručio centru crno-belih Aleksandru Mariću.

Košarkaši Partizana su bez povređenog Marića koji je izašao iz igre u 12. minutu, uspeli da izbore važnu pobedu, i tako će četvrti put uzastopno igrati u Top 16 fazi Evrolige.

Ekipe su na početku brzo igrale, Lijetuvos je počeo sa dve "trojke", ali su nakon toga pokušali da pariraju Partizanu pod košem, u čemu ih je sprečio Marić, tako da su poene postizali uglavno spolja ili sa linije za slobodna bacanja. Litvanci su u prvom poluvremenu postigli samo dva poena iz reketa.

Partizan je serijom od 6:0 došao do vođstva od 13:6, a ubrzo su crno-beli poveli i sa 23:13, uglavnom preko raspoloženog Lestera Mekejleba. Kecman je poenima sa linije za slobodna bacanja doneo beogradskom timu do tada najveću prednost od 11 poena (26:15).

Domaći su nastavili sa dobrom igrom i u drugoj četvrtini i "trojkom" Rašića došli na 31:28. Marić je posle duela sa jednim igračem Lijetuvosa ostao da leži na parketu, zatim je izašao sa terena i zbog povrede kolena se nije vraćao u igru do kraja utakmice.

To je sputalo Partizan, crno-beli su stali u napadu, a gosti su serijom od 10:3 (po pet poena Bjelice i Donatasa Zavackasa) i prišli na 34:28. Ali, tada su odgovornost preuzeli Lorens Roberts, Kecman i Slavko Vraneš, koji je zamenio povređenog Marića, i ponovo vratili dvocifrenu prednost.

Partizan se u nastavku mučio u odbrani bez Marića, morao je da "radi" za svaki poen, dok je Lijetuvos pogađao "trojke", ali i penale kojih je bilo nešto više zbog grešaka crno-belih.

Srpski šampion je, ipak, zahvaljujući raspoloženom Vranešu uspešno čuvao prednost, Rašić je dva puta bio precizan za tri poena, ali je Popović držao svoj tim u igri i nije dozvolio domaćima da se "odlepe". Kapiten Partizana Petar Božić je u poslednjoj sekundi treće četvrtine postigao "trojku" za 72:61.

U prvih pet minuta četvrte četvrtine Partizan je postigao četiri poena, a gosti dva. Tada je Rašić preuzeo odgovornost, prvo je "trojkom" doneo crno-belima željenih 23 poena viška. On je do kraja utakmice sa linije za slobodna bacanja postizao poene za Partizan, da bi Kecman "trojkom" u poslednjim sekundama meča doneo najveću prednost srpskom šampionu.