Turizam kao perspektiva i alternativa rudarstvu

Brestovačka banja je još u 19. veku važila za najlepši prirodni park u Evropi. Postojeći smeštajni kapaciteti u vrlo lošem stanju. U toku izrada Strategije razvoja turizma do 2020. godine

Na području opštine Bor postoje ogromni potencijali za razvoj turizma, ali nema dovoljno smeštajnih kapaciteta, jer su i mnogi postojeći hoteli ruinirani i ne rade. Borska opština počela je popis svih vikendica, koje mogu da se uključe u turističku ponudu, a za mesec dana će početi kategorizacija objekata na Borskom jezeru i Zlotu. U toku je i izrada Strategije razvoja turizma do 2020. godine koja će biti gotova za dva meseca, ali po rečima direktora novoformirane
Turističke organizacije Bora Bore Stankovića postoji i otpor industrijskog lobija.

Pojavila se australijsko−kanadska firma „Dandi“ koja želi da istražuje zlato na dve vulkanske kupe Tilva Njagri i Tilva Miki koje se uzdižu iznad Borskog jezera, što je u potpunoj suprotnosti sa planovima za razvoj turizma, istakao je Stanković, uz napomenu da se tu nalazi i značajno arheološko nalazište iz srednjeg veka. „Bor nije crna rupa na karti Srbije, jer već na šest kilometara od grada postoji zeleni prsten prelepe prirode, sa atraktivnim mestima kao što su Brestovačka banja i Zlotske pećine, Homoljske planine i Stol“, rekao je Stanković. Prema njegovim rečima, postoji i predlog da se zatvoreni kop „RTB Bor“, dužine 450 metara, pretvori u turističku atrakciju. Borsko jezero ovih dana gotovo da i nema drugih posetilaca osim izletnika iz obližnjih mesta, jer hotel „Jezero“ u vlasništvu „RTB Bor“ koji raspolaže sa 250 kreveta, ne radi već dve godine, a hotel „Metalurg“, gde su nekada naši i strani sportisti dolazili na pripreme, sada je u poluraspadnutom stanju. Jedino radi omladinsko odmaralište „Savača“.

“ Predsednik opštine Branislav Rankić izjavio je da je formirana komisija za razmenu vlasništva nad hotelima sa RTB Borom, kako bi već naredne godine svi kapaciteti bili opremljeni. On je primetio da to ranije nije bio problem, napominjući da privatizaciju RTB−a treba odložiti dok se ne reše vlasnički problemi, jer se u vlasništvu RTB−a nalazi i 12.000 hektara šuma. Rankić je podsetio da je problem postojao i sa Zlotskim kanjonom i pećinama kojima su dugo gazdovale „Srbijašume“. On je dodao da je 600.000 dinara uloženo u opremanje Zlotske pećine i motela „Ribnjak.“
Poslednjih godina čine se napori da se obnove i objekti Brestovačke banje koja je još u 19. veku važila za najlepši prirodni park u Evropi, ali se izgradnja olimpijskog bazena pokazala kao promašena investicija. Banja ima desetak izvora mineralne vode i spada u jednu od najlekovitijih, a u njoj se svojevremeno odmarao i knez Miloš. Konak kneza Miloša je obnovljen sa očuvanim eksponatima, dok je dvor kneza Aleksandra Karađorđevića koji se nalazi preko puta potpuno propao i ovih dana treba da započne i nje− gova rekonstrukcija. Sam grad Bor je nekoliko puta rušen zbog proširivanja rudnika, a jedini hotel u gradu „Evropa“ je izgubio sve kategorije od kada su se u njega uselile izbeglice.

Rankić je objasnio da se već 15 godina razmišlja o razvoju turizma, kao alternativi rudarstvu i istakao da je opština donela odluku, da se budućim investitorima ustupi zemljište na 99 godina, bez ikakve nadoknade. On je izrazio žaljenje što propada hotel na Crnom vrhu, čiju je izgradnju počeo „Hajat“ i koji je već 90 odsto završen, podsetivši da je projekat bio proglašen za najbolji u lancu „Hajatovih“ hotela. On je dodao da je hotel, pored koga je planiran i heliodrom, trebalo da zaposli 800 ljudi i da nije jasno zašto se od njega odustalo. (Tanjug – „Pregled“)

Pogledajte još