Fetel najmlađi šampion u istoriji F1

BEOGRAD, 14. novembra 2010. (Beta) - Vozač Red Bula Sebastijan Fetel postao je najmladji svetski šampion u istoriji Formule jedan pošto je pobedio u poslednjoj trci šampionata za Veliku nagradu Abu Dabija.

Fetelu je za titulu bila potrebna pobeda, ali i da glavni konkurent iz Ferarija Fernando Alonso završi trku kao peti, ili lošiji. Pre trke 23-godišnji Nemac je zaostajao za Alonsom 15 poena.

On je mogao do titule i osvajanjem drugog mesta, ali pod uslovom da Alonso ne bude medju prvih osam, a Mark Veber iz Red Bula ne bude bolje plasiran od petog mesta.

Fetel je šest mladji nego što je bio Luis Hamilton kada je 2008. godine osvojio šampionsku titulu.

Nemac je krenuo sa pol pozicije i do kraja trke je zadržao vodjstvo. On je trku završio za sat, 39 minuta, 36 sekudni i 83 stotinke.

Drugo mesto zauzeo je Luis Hamilton iz Meklarena sa 10,16 sekundi zaostatka, a treći kroz cilj prošao je njegov klupski kolega Dženson Baton sa 11 sekundi zaostatka za pobednikom.

Peto i šesto mesto zauzeli su vozači Renoa Robert Kubica i Vitalij Petrov, a Alonso je trku završio na sedmom mestu sa 43,79 sekundi zaostatka za Fetelom, dok je osmi bio Veber sa 44,24 sekundi zaostatka.

Fetel je titulu osvojio sa 256 poena, četiri više od Alonsa, a treće mesto u šampionatu zauzeo je Veber sa 242 poena.

Pored Fetelove pobede, trku u Abu Dabiju obeležio je i težak udes Mihaela Šumahera, koji je ostao nepovredjen. Vozač Mercedesa se na početku trke okrenuo na stazi, a u suprotnom smeru nailazili su