Šapina: Podmitio sam sudiju u kvalifikacijama za SP

BOHUM, 5. januara 2011. (Beta-AP) - Jedan od osuđenih za nameštanje fudbalskih utakmica Ante Šapina rekao je da je podmitio bosanskog sudiju da namesti rezultat meča Lihtenštajna i Finske u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2010. godine.

Šapina je svedočeći pred nemačkim sudom rekao da se sa fudbalskim sudijom Novom Panićem sreo na parkingu ispred hotela u Sarajevu, kako bi se dogovorili o nameštanju rezultata utakmice Lihtenštajn - Finska, koja se igrala 9. septembra.

Lihtenštajn i Finska odigrali su 1:1, a nijedna ekipa nije uspela da se plasira na Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi.

"Pitao sam ga da li može da omogući da dva gola budu postignuta u drugom poluvremenu", rekao je Šapina.

Ekipe su oba gola postigle u drugom poluvremenu, a Finskoj je dosuđen sporni penal. Lihtenštajn je minut kasnije izjednačio.

"Sudija je u drugom poluvremenu dosudio penal, a nije trebalo", rekao je 34-godišnji hrvatski državljanin.

Šapina je rekao da je platio sudiji 40.000 evra da namesti utakmicu.

Panić je doživotno suspendovan iz fudbala zbog učestvovanja u nameštanju rezultata utakmica.

Šapina je osuđen da je isplanirao nameštanje utakmica u Nemačkoj 2005. godine, zbog čega je dobio zatvorsku kaznu od 35 meseci. On je pušten na slobodu pre isteka kazne, a sudu je priznao da je nastavio sa klađenjem na rezultate nameštenih utakmica, ubrzo po završetku Mundijala u Južnoj Africi.

Iako je Šapina bio svedok na današnjem suđenju, tužilaštvo u Bohumu saopštilo je da će ubrzo podići optužnicu protiv njega i još nekoliko osoba.

Šapina je u istražnom zatvoru od 19. novembra 2009. godine.

Tužilaštvo sumnja da je namešteno više od 300 utakmica u mnogobrojnim domaćim prvenstvima i međunarodnim takmičenjima.