Velika pobeda Partizana u Milanu!

Partizan je u trećoj četvrtini gubio 21 poen razlike, ali je u poslednjoj deklasirao protivnički tim i tako ostvario retko viđen podvig.

Bio je to drugi najveći peokret koji su košarkaši Partizana napravili u istoriji kluba u elitnom evropskom takmičenju. Veći podvig viđen je samo pre dve godine u Tel Avivu, kada su crno-beli uspeli da nadoknade minus od 27 koševa i da na kraju savladaju Makabi.

Partizan je pre četiri godine, takođe protiv Armanija, uspeo da nadokandi zaostatak od 23 poena i da pobedi, ali je ta utakmica igrana u Beogradu, pred 8.000 navijača.

POGLEDAJ VIDEO: Čudesan preokret Partizana u Milanu

Armani je u 26. minutu vodio 45:24 i tada je izgledalo da će to biti ubedljiv poraz Partizana. Košarkaši prvaka Srbije do tada su imali katastrofalan šut za tri poena (2-16) i da nisu dominirali u skoku, Italijani bi verovatno imali i dosta veću prednost.

Do polovine poslednjeg dela igre ništa nije nagoveštavalo senzacionalni preokret, mada je Partizan uspeo da konsoliduje igru u odbrani, a ulaskom mladog Danila Anđušića počela je da se smanjuje velika razlika.

Rezultat 63:50 za Armani četiri i po minuta pre kraja delovao je, ipak, nedostižno, ali se crno-beli nisu
predavali, kao ni njihovi navijači, koji su sve vreme uspevali da budu glasniji od nekoliko hiljada pristalica italijanskog tima.

Posle tajm auta koji je uzeo trener crno-belih Vlade Jovanović, na terenu se sve preokrenulo, kao da je neko imao čarobni štapić. Igrači Armanija su vezali nekoliko promašaja i počeli da se nerviraju i gube koncentraciju, a košarkaši Partizana su leteli po terenu.

POGLEDAJ VIDEO: Grobari u Milanu

Epilog je bila serija Partizana od 19:2, koju su "zapečatili" Ejsi Lo i Dušan Kecman sa sigurno izvedena
četiri slobodna bacanja i veličanstvena pobeda šampiona Srbije, kome su sada vrata druge faze takmičenja širom otvorena.

Početak utakmice bio je obećavajući za Partizan, koji je u osmom minutu, zahvaljujući odličnoj igri Nikole Pekovića i Milana Mačvana, vodio 14:8.

Domaćini su, međutim, u drugoj četvtini odlučili da maksimalno rizikuju i potpuno su zatvorili reket, ne
dozvoljavajući centrima Partizana da prime loptu. Na taj način su spoljnim igračima Partizana ostavili dosta prostora za otvorene šuteve, ali ih oni nisu pogađali.

Zahvaljujući tome, Partizan je u drugoj četvrtini postigao samo pet koševa, a za čitavo poluvreme svega 19. Takav učinak demoralisao bi mnoge ekipe, ali su crno-beli podneli taj udarac, strpljivo čekali šansu i na kraju stigli do pobede, koja će im omogućiti da u narednom kolu Evrolige, u sredu u Istabnulu protiv Efesa, odigraju mnogo rasterećenije i opuštenije.

Posle dva poraza na startu Evrolige, Partizan je vezao tri pobede i, što je najvažnije, večerašnjim uspehom nadoknadio je gubitak bodova u Pioniru protiv Efesa.

Armani - Partizan 62: 67 12:14, 19:5, 25:20, 9:30
Armani: Đanketi, Manćineli 12, Heriston 12, Galinari 14, Focis 4, Kuk 5, Nikolas 6, Roka, Burusis 10, Meli, Viđiano, Radošević 2.
Partizan: Lo 7, Kecman 11, Raduljica 2, Jaramaz, Lučić 5, Milošević, Katić, Božić, Čakarević 3, Mačvan 18, Anđušić 8, Peković 15.

U grupi C, večeras su odigrana još dva susreta u kojima je Makabi u Tel Avivu pobedio Šarlrou 69:59, dok je Real u Madridu savladao Efes sa 104:84.

POGLEDAJ VIDEO: Top 10 poteza 5. kola Evrolige

Makabi je prvi sa učinkom od četiri pobede i jednim porazom, Partizan i Real imaju po tri pobede i dva poraza, Efes i Armani imaju po dve pobede i tri poraza, a Šarlroa je poslednja sa jednom pobedom i četiri poraza.