U Egiptu posle fudbalske utakmice više od 70 mrtvih: VIDEO

Ekipa Al Masrija iz Port Saida pobedila je šampiona Al Ahli sa 3:1 u meču egipatske lige. Navijači oba kluba posle utakmice počeli su da bacaju kamenice, posle čega je usledila masovna tuča. Povređenih ima više od 1.000, a broj mrtvih, nažalost nije konačan.

Meč su obezbeđivale slabe snage lokalne policije, a strani mediji javljaju da su u stadion masovno unošeni noževi. U ovoj najtežoj stadionskoj nesreći u istoriji Egipta oko 1000 ljudi je povređeno.

Haos se mogao naslutiti tokom drugog poluvremena, jer je domaća publika uletela u teren kada su njihovi ljubimci izjednačili.

Obe ekipe poslate su na sedam minuta u svlačionicu, ali je sudija doneo fatalnu odluku da se meč nastavi.

Usledio je totalni preokret i prvi poraz Al Ahlija posle 14 meseci, a odmah posle poslednjeg zvižduka navijači su se sjurili u teren. Usledilo je ludilo - dok su na jednoj strani slavili i na ramenima nosili svoje igrače i trenera, na drugoj strani terena odvijao se bukvalno lov na igrače Al Ahlija, koji se zatim preneo i na tribinu sa gostujućim pristalicama, prenosi B92.

Egiptu je proglašena trodnevna žalost, a egipatske vlasti smenile su direktora bezbednosne službe u Port Saidu Mohameda Ibrahima.

Po tvrdnjama domaćih, incident su isprovocirali gosti, uvredljivim pesmama na račun domaće publike, koji su uzvratili uletanjem na teren i brutalnim napadom najpre na igrače, a zatim i navijače Al Ahlija.

Među mrtvima nalaze se i ljudi zaduženi za obezbeđivanje utakmice. Meč je bio slabije obezbeđen od uobičajenog, a mediji strahuju da će broj mrtvih biti i veći, jer je veliki broj prisutnih povređen.

Predsednik Svetske fudbalske federacije Sep Blater rekao je daje sreda bila crni dan fudbala koji nije smeo da se desi.

Policija je mnogo manje primetna u javnosti u poslednjih godinu dana, posle smene Hosnija Mubaraka.