Naviknuti da Tomislava Nikolića zovu nacionalistom koji je sarađivao sa Slobodanom Miloševićem, strani mediji su i sa ovih izbora koristili tu terminologiju ali su, u svojim izveštajima, pre svega ukazivali na rezultat koji je u suprotnosti sa prognozama agencija za istraživanje javnog mnjenja.
Agencija AP navodi da je Nikolićev populizam je naišao na odziv birača, koji su reagovali na njegovu kritiku socijalne nepravde i korupcije u Srbiji i na obećanja o novim radnim mestima, finansijskoj bezbednosti i miljardama dolara stranih ulaganja, navela je američka agencija.
Nemački Špigl navodi da je "Nikolićeva pobeda došla je iznenada", i ukazuje na to da je "nisko učešće građana na izborima koristilo Nikoliću".
Rojters navodi da je Nikolić bio "ultranacionalistički saveznik" Slobodana Miloševića u vreme kada je NATO bombardovao Srbiju 1999, ali da je posle izgubljenih izbora 2008. pokušao sebe da prikaže kao proevropskog konzervativca.
Francuska agencija AFP navodi da se populista Nikolić preobratio u proevropskog političara pošto je dugo osporavao takvu opciju. Ta agencija navodi da se Nikolićeva stranka uoči drugog kruga "povezala s antievropski orijentisanom strankom" Vojislava Koštunice, što su njegovi protivnici pokušali da iskoriste da ga diskvalifikuju.
Ruski mediji su preneli rezultat izbora kao i prvo obraćanje novog predsednika, ističući privrženost evropskom putu. Ruski mediji su naveli da su izbori bili pošteni i da je Boris Tadić čestitao svom rivalu na pobedi.
Hrvatski mediji su prenosili rezultate, izjave, prve čestitke Tadića kao i obraćanje Nikolića. Preneli su da novi predsednik ima nameru da sarađuje sa Hrvatskom.
Reakcija zvanične Hrvatske tokom izborne noći nije bilo.
BiH i Crna Gora takođe su kao udarne vesti isticale pobedu Tomislava Nikolića na izborima. Osim rezultata, prenosili su Tadićevu čestitku protivkandidatu, kao i Nikolićevo prvo obraćanje javnosti u kome obećava prijateljske odnose sa susedima.