Iznos od 2,9 miliona je namenjen za plate i druge rashode Jeremića i njegovog tima u Njujorku, do kraja godine.
Koliko će Srbiju u ukupnom iznosu koštati Jeremićevo predsedavanje Generalnom skupštinom UN još nije poznato, budući da, prema rečima predstavnika vlade, još nije određena suma kojom će biti finansirana Kancelarija za vođenje poslova predsedavanja.
Šef vladine kancelarije za saradnju s medijima Milivoje Mihajlović izjavio je juče da na sednicima Vlade Srbije još nije bilo reči o odobravanju sredstava za finansiranje te kancelarije i da se u vladinoj Uredbi o osnivanju Kancelarije ne navodi nikakva suma.
Pitanje koliko će Jeremićevo predsedavanje koštati srpske poreske obveznike aktualizovano je nakon što je zamenik predsednika DS Dragan Đilas nazvao "sramotnom" odluku Vlade Srbije da odobri "sedam miliona dolara" za finansiranje kancelarije Vuka Jeremića i zatražio da se uredba o tome od 24. maja poništi.
Đilas je kazao da je s tim stavom upoznao Predsedništvo DS i premijera prošlog petka. "Siguran sam da funkciju na koju je izabran Jeremić može da obavlja i sa mesečno manjom platom od one koju je on sebi odredio i da može da se živi u stanu znatno skromnijem od planiranog, koji košta 15.000 dolara mesečno", dodao je Đilas.
Jeremić je, u odgovoru na Đilasove primedbe, rekao da je iznos od sedam miliona dolara koji pominje besmislen, a samo istupanje svog stranačkog kolege nazvao je "demagoškim ispadom" i "prvim pucnjem u borbi za budućnost i dušu DS".
Jeremić je istakao da je budžet za njegovu kancelariju u Njujorku "još u formiranju" i da će ga "formirati nova vlada", na osnovu parametara Ministarstva spoljnih poslova za diplomate koji službuju u SAD.
"Predsedavanje Srbije u UN će, nema nikakve sumnje, da košta…Sva vrata sveta, politička i ekonomska biće Srbiji otvorena. Ovo je čast koja nosi određenu cenu", rekao je Jeremić, ukazujući da, ipak, "cifre koje su se pojavile nemaju veze sa stvarnošću", a posebno cifra od 28.000 dolara za njegovu platu - za koju tvrdi da će biti "mnogo puta manja od toga".
Jeremić kaže da će njegov sedmočlani tim mladih diplomata u Njujorku predvoditi bivši ambasador u UN Dejan Šahović, da će saradnici iz drugih država raditi o trošku svojih vlada, a da će u "visokom savetu" biti neka od najuticajnijih imena svetske diplomatije koji će, kako navodi, raditi "bez nadoknade".
Na informacije o visokim troškovima predsedavanja Jeremića Generalnom skupštinom UN, reagovao je još jedan njegov stranački kolega i bivši bliski saradnik u ministarstvu spoljnih poslova Borislav Stefanović, koji misli da je osnivanje pomenute kancelarije nepotrebno.
"Ministarstvo spoljnih poslova trebalo bi da da realnu procenu troškova tog poduhvata i da iz sopstvenih budžetskih sredstava to plati, a ne da to ide na račun budžetskih rezervi ili nečeg drugog. Na novoj vladi je da utvrdi koliki će to biti iznos", izjavio je Stefanović nedeljniku "Vreme".
Tanjug