Tako je bar po statističkom metodu koji je primenila državna statistička služba Novog Zelanda. Ona od prošlog četvrtka svakodnevno objavljuje "stopu osvojenih medalja" koja odražava broj zlatnih medalja u odnosu na broj stanovnika svake zemlje-učesnice Olimpijskih igara u Londonu.
Na zvaničnoj tabeli osvajača medalja, Kina je, posle 10 dana takmičenja u Londonu, sa 31 zlatom, ispred SAD koje su na drugom mestu, sa 29 medalja.
Ali, kada se uvede faktor broja stanovnika, SAD padaju na polovinu tabele, na 23. mesto, jer u njihovom slučaju jedna zlatna medalja dolazi na 11 miliona stanovnika. Kina, najmnogoljudnija zemlja sveta, po toj računici pada na 36. mesto, sa jednim zlatom na 43 miliona žitelja.
Medju zemljama s većim stanovništvom, olimpijski domaćin, Velika Britanija vodi sa svojih 18 zlata - jedna medalja na 3,4 miliona stanovnika.
Mnoge male zemlje prolaze bolje. Novi Zeland, sa 4,4 miliona stanovnika, osvojio je tri zlatne medalje u veslanju, i prošlog vikenda, po sopstvenoj računici, stigao na vrhu tabele medalja.
Onda je Usain Bolt spektakularnom pobedom u trci na 100 metara, doveo na vrh tabele Jamajku, sa dve zlatne medalje, jer u njenom slučaju jedna medalja dolazi na svega 1,4 miliona stanovnika.
Potom je u vrh došla Grenada. Senzacionalnom trkom u ponedeljak 19-godišnjeg Kiranija Džejmsa u finalu na 400 metara, ta zemlja je došla do svoje prve zlatne medalje ikada i naizgled nenadmašnog voćstva na tabeli po "stopu osvojenih medalja": jedno zlato na 109.000 stanovnika - to je celokupno stanovništvo Grenade.
Na toj tabeli, po zlatnim medaljama u odnosu na broj stanovnika, posle Grenade, Jamajke i Novog Zelanda, Slovenija je četvrta u svetu, Hrvatska peta, a slede Mađarska, Kazahstan, Danska, Belorusija i Litvanija.
Ako se u obzir uzmu sve medalje osvojene u Londonu, u odnosu na broj stanovnika, Grenada je prva, Slovenija druga, Novi Zeland treći, Jamajka četvrta, Danska peta, a slede Australija, Kipar, Belorusija, Madjarska i Estonija.
Džo-En Skiner projekt-menadžer u Statističkoj službi Novog Zelanda, rekla je da je alternativna rang-lista veoma popularna na internetu - sa desetinama hiljada pregleda, i da je ta računica podstakla ponos Novozelandjana na dostignuća svojih sunarodnika na Igrama u Londonu.
Ta statistička računica "omogućava nekim od manjih zemalja da ih ogreje sunce", rekla je ona.
Uz to, jača interesovanje za statistiku uopšte, rekla je Džo-En Skiner, dodavši da neki novozelandski univerzitetski naučnici već koriste taj metod kao nastavno sredstvo.
Jedna zemlja neće želeti ni da pogleda novozelandsku analizu: to je Indija. Ona nije osvojila ni jedno zlato, ali jeste jednu srebrnu i dve bronzane medalje. Proizlazi da jedna medalja, bilo koje vrste, dolazi tek na svakih 400 miliona Indusa.
Beta