BOSTON - Rak jetre je peta po redu najčešća vrsta raka na svetu. Oko tri četvrtine slučajeva ustanovljeno je u jugoistočnoj Aziji, ali je takođe veoma čest u podsaharskoj Africi. Rak jetre usmrti skoro svakog obolelog u roku od godinu dana.
Često, rak se na jetru proširi sa drugih obolelih organe. Međutim, nova vrsta hemoterapije pomaže u borbi protiv raka jetre tako što smanjuje tumore koji izazivaju obolenje.
Amerikanka Linda Kempbel teško se borila sa retkom vrstom raka kože, ali je zatim otkrila da su se kancerozni tumori proširili na jetru.
"Rekli su mi da ih je bilo toliko da nisu mogli da ih izbroje. Bilo je plakanja jer jednostavno nismo znali šta da radimo", ispričala je Linda reporteru Glasa Amerike i dodala da je shvatila da su se njene šanse za dugoročno preživljavanje znatno umanjile.
Linda Kempbel je prihvatila da učestvovuje u kliničkom ispitivanju različitih vrsta hemoterapije za rak jetre. Lekari sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Merilend, tretirali su njen rak deset puta jačom dozom hemoterapije od uobičajene. Doktor Ričard Aleksander, koji je rukovodio istraživanjem, ističe: "Kada povećate dozu hemoterapije u delovima tela u kojima su prisutni tumori, dobićete pojačano delovanje."
Izazov je bio kako to uraditi najbezbednije. Lekari su sproveli tubu do jetre i u periodu od pola sata primenilii hemoterapiju. Kako bi sprečili da hemoterapija dopre u druge delove tela, oni su "pokupili" krv, sada punu medikamenata, koja je "napustila" jetru.
Krv je, zatim, propuštena kroz filter i vraćena u telo. Posle četiri mesečna tretmana, snimci su pokazali da su se tumori na jetri smanjili kod 50 odsto pacijenata.
I tumori kod Linde Kempbel počeli su da reaguju a i sporedni efekti su bili malobrojni. Kempbelova očekuje da joj nova terapija pruži dragoceno vreme. "Nisam spremna da umrem. I ako ovo može da mi produži život samo nekoliko godina, spremna sam da je prihvatim", odlučno tvrdi ona.
(FoNet)
25. februara 2009.