Vest je bila dramatična i u kratkom roku izazvala je lavinu burnih reakcija u Makedoniji:
"Makedonskog studenta Aleksandra Amardžijeva pretukli su na smrt grčki neonacisti samo zato što nije hteo da promeni prezime".
Na početku je sve delovalo dramatično i pretilo je da dovede do nasilnih demonstracija u Skoplju, a makedonski mediji su nagađali kakav bi mogao da bude odgovor države na taj slučaj, piše "Jutarnji list".
ZAMALO NA IVICI RATA
- Ovo je otvoreni poziv na rat - izjavio je predsednik Svetskog makedonskog kongresa Todor Petrov za makedonsku nacionalnu televiziju MRT.
On je Makedonce pozvao na demonstracije ispred ambasade SAD u Skoplju, a policija se već spremala za rušilačke proteste. Atmosfera u društvu naglo se zaoštrila, a čuli su se i komentari da je zemlja na ivici rata.
A SVE POČELO NA FB
A sve je počelo na - Fejsbuku. Navodni rođak Aleksandra Samardžijeva napisao je na ovoj društvenoj mreži da je član njegove porodice brutalno ubijen u Solunu "dok je branio nacionalnu čast". Za slučaj je okrivio pripadnike radikalno desničarske stranke "Zlatna zora", koja je već dovođena u vezu sa napadima na emigrante u Grčkoj.
- Šokirale su nas informacije plasirane u javnost, ali još uvek nema nikakve službene potvrde - rekao je portparol makedonske policije Aleksandar Georgiev, dok grčka policija izričito tvrdi da se ovaj slučaj nije desio i da je potpuno izmišljen.
A ZA SLUČAJ BAŠ NIKO NIJE ČUO
I predstavnici "Zlatne zore" rekli su da niko za ovaj slučaj u Solunu nije ni čuo, demantiji su stigli i iz grčkog ministarstva spoljnih poslova, ali i udruženja novinara iz Grčke i Makedonije.
Izvršni direktor Udruženja novinara Makedonije Dragan Sekulovski kaže da su u ovom slučaju mediji dezinformisali građane.
- Na sreću, nije bilo težih konkretnih posledica, iako se preko društvenih mreža pozivalo na nemire u Skoplju - rekao je Sekulovski.