Oni nakon plaćene ili izdržane kazne ponovo mogu za volan, a u 90 odsto slučajeva ponovo voze u stanju teške alkoholisanosti, piše Blic.
Nedopustivo, a ne smešno: odgovorni građani moraju reagovati na neodgovorne vozače
Kaznena politika
Kaznena politika je "skandalozno blaga prema ubicama za volanom", smatraju stručnjaci. Ukoliko policija konstatuje kod vozača više od dva promila alkohola u krvi, pijanac osim ovih prekršajnih prijava dobija i 14 kaznenih poena, od ukupno 18 koliko sme da napravi, pre nego što bude primoran da ponovo polaže vozački ispit.
Nema tih "svečarskih trenurtaka" koji mogu opravdati vožnu u pijanom stanju
Mere koje nisu prošle:
Prekršajni sudija ima mogućnost, osim zakonske novčane ili zatvorske kazne, da pijanom vozaču odredi obaveznu meru lečenja u ustanovama zatvorenog tipa, ali se to u praksi uopšte ne koristi, kaže za “Blic” sudija Zoran Pašalić.
Doktor saobraćajne struke Zoran Gostinović je zabrinut jer je država i njeni zakonodavni organi ne prepoznaju da je stanje teške ili potpune alkoholisanosti vozača oblik krivičnog dela.
Pijani vozač - prekršaj?
- Mislim da smo mi jedna od retkih zemalja gde se ovo tretira kao prekršaj, pa nam se zbog toga i dešava da toliko vozača u saobraćaju učestvuje pod dejstvom alkohola.
U nacrtu Zakona o saobraćaju koji je predlagala struka iz 2005. postojala je inicijativa da vozač kod kog se pronađe više od dva promila alkohola u krvi mora na tri godine u zatvor, da odgovara krivično i da mu se oduzme automobil. Ali, to MUP nije usvojio.
I dok god nema dubljeg zahvatanja u džep, i oduzimanja automobila, biće vozača ubica, Zatrvori su, nažalost već puni, inema mesta ni za postojeće osuđenike.
A saobraćajnih nesreća i žrtava je sve više. Nema dana da neko ne strada.