Bogaćenje repera iz Južne Koreje, koji je poznat pod pseudonimom Psy, donosi promene u načinu na koji se danas zarađuje u muzičkom biznisu, a AP u svojoj analizi pokazuje kako funkcioniše način na koji je Park došao do ogromnih prihoda
Spot za “Gangnam Style” je od objavljivanja u julu imao više od 880 miliona pregleda na Youtube-u. Zvanični kanal repera na tom sajtu, na kojem su i drugi njegovi snimci, ima skoro 1,3 milijardu pregleda.
Google, vlasnik Youtubea, detektuje korišćenje materijala zaštićenog autorskim pravima, i autori mogu prekršiocima da nalože ili da sporni video uklone ili da mu dozvole da ostane, uz obavezu da prihod od reklama dele sa Youtube-om.
Najviše pregleda originalnog spota dolazi iz SAD. Na drugom mestu je Tajland, a tek na trećem Južna Koreja. Pri tom, prodornost reklama je veća što je zemlja razvijenija.
Što se tiče legalnih preuzimanja, “Gangnam Style” je u SAD skinuta oko 2,7 miliona puta.
Prodaje se za 1,29 dolara u onlajn prodavnici IStore, koja je najjača na tržištu. Ona obično zadržava za sebe oko 30 odsto prihoda, pa bi Psy-u i njegovom menadžmentu moglo da pripadne oko 2,4 miliona dolara.
U Južnoj Koreji, zarada je daleko manja. Stanovnici ove zemlje plaćaju manje od 10 dolara mesečno na ime pretplate za onlajn muzičke servise. To znači da je cena skinute pesme oko 10 centi, a jednog onlajn puštanja oko 0,2 centa.
Reperov udeo u zaradi od skidanja “Gangnam Style” je 14 posto, a od onlajn puštanja – 7,5. U poslednjem slučaju to znači da on dobija 7,5 procenata od 0,2 centa, i to pre nego što kompozitor pesme dobije deo. Najveći procenat dobijaju agent Psy-a i onlajn prodavci.
Pošto je prema podacima sa zvanične južnokorejske top liste “Gangnam Style” zaključno sa novembrom skinut više od 3,6 miliona puta i pušten više od 40 miliona puta, Psy će na domaćem terenu zaraditi na ovaj način nešto više od 61.000 dolara.
(Vijesti)