"Generalni stav na Kosovu je da za poslovne partnere treba birati ljude koje znate i kojima verujete", rekao je politički analitičar Ardijan Arifaj, a francuska agencija ocenjuje da se, kako izgleda, članovi administracije bivšeg američkog predsednika Bila Klintona uklapaju u taj opis.
Među bivšim američkim zvaničnicima koji su zainteresovani za poslovanje na Kosovu su bivši general Vesli Klark, koji je bio na čelu vazdušne kampanje 1999. godine, i tadašnja američka državna sekretarka Medlin Olbrajt, koja je u to vreme predvodila združene diplomatske napore.
To je, kako ocenjuje AFP, pozamašna suma s obzirom na to da budžet kosovske vlade za 2013. godinu iznosi 1,42 milijardu evra.
Vlada trenutno nije ovlašćena da dodeljuje takve licence, ali je "nacrt zakona već pripremljen i uskoro će biti podnet parlamentu", kako je naveo neimenovani zvaniči izvor.
Zvaničnici u Prištini procenjuju da će zaraditi 300 miliona evra od prodaje 75 odsto akcija telekomunikacione kompanije, koja godišnje donosi profit od oko 40 miliona evra.
S druge strane, zainteresovanost bivših američkih zvaničnika za učešće u privatizaciji na Kosovu zabrinjava srpske zvaničnike, kao što je lider kosovskih Srba Marko Jakšić.
Portparol vlade u Beogradu Milivoje Mihajlović kazao je, kako prenosi AFP, da ovakav razvoj događaja otkriva licemerstvo i kompromitovanje SAD i njihovog imidža svetskog lidera.
Srbija je, u međuvremenu, osporila mnoge druge privatizacije na Kosovu u korist stranih kompanija i preti da će tender za prodaju PTK-a izneti pred međunarodni sud, navodi Frans pres.
Tanjug