Ako proizvedemo 110.000 automobila, prihod od izvoza će biti približno 1,2 milijarde evra
Pred proizvođačima automobila je, prema rečima Ferare, teška godina, jer su Italija, Španija, Grčka i Francuska u recesiji, a u poslednjem kvartalu i Nemačka beleži negativan rast BDP.
- Zbog toga smo planirali proizvodnju u rasponu od 110.000 do 180.000 automobila. Pratimo na svakih 15 dana kakva je situacija na tržištu i kakvi su trendovi. Mašine i oprema su tu i samo je potrebno zaposliti još radnika da bismo odgovorili na povećanje tražnje - kaže on u razgovoru za „Blic”.
Da li je moguće ostvariti izvoz od dve milijarde evra uprkos padu prodaje automobila u Evropi?
- Lično nisam nikad pominjao dve milijarde evra kao cilj. Prihod od izvoza je direktno povezan sa brojem proizvedenih automobila, a on zavisi od porudžbina koje dobijemo od dilera. Ako proizvedemo 110.000 automobila, prihod od izvoza će biti približno 1,2 milijarde evra, a ako proizvedemo 180.000, biće oko dve milijarde evra.
Gde će se prvo pojaviti novi model sa sedam sedišta?
- Kao i verzija sa pet sedišta, najpre će se pojaviti u Italiji i Srbiji, zatim na ostalim evropskim tržištima. Proizvodnja će početi do kraja maja, a još uvek nismo precizirali datum izlaska na tržište.
Kada bi mogli da zažive popusti za model 500L za domaće kupce, koje je najavio ministar Mlađan Dinkić? - Prosečna cena automobila koji se u Srbiji prodaje je oko 8.000 evra. U Srbiji je dosad prodato oko stotinu automobila 500L ili 0,01 odsto ukupnog plasmana, iako je cena oko 1.000 evra niža nego u Italiji. Ako država želi da podrži prisustvo ovog automobila na ulicama u Srbiji, to će biti njihova odluka.
Premijer Dačić je najavio da će razgovarati sa ruskim vlastima o bescarinskom uvozu „fijata“ u Rusiju. Šta bi to značilo za „Fijat“?
- Rusko tržište je slične veličine kao nemačko i jedno je od rastućih u svetu. Sa postojećom cenom “fijata 500L” i carinom oko 25 odsto taj automobil bi bio skup za rusko tržište, ali bez carine mogli bismo da prodamo između 10.000 i 20.000 automobila tamo ove godine. Međutim, na Vladi je da o tome pregovara.
Kad će biti obnovljena proizvodnja “punta“?
- Proizvodnja „punta“ će biti obnovljena, ali ne mogu da kažem kada tačno, jer je raspored za 2013. veoma zgusnut. U Srbiji po zakonu možemo da proizvodimo automobile s motorom evro 4do aprila 2014. Do tada će „punto“ biti na domaćem tržištu i prodavaće se bez subvencija države.
Mišljenje mnogih ekonomista jeste da je uprkos velikom doprinosu „Fijata“ srpskom izvozu neto efekat daleko manji, jer istovremeno raste i uvoz.
- Trenutno se 67 odsto delova proizvede u Srbiji, ali i kod onih 33 odsto koji se uvoze imamo dodatu vrednost koja se stvara u Srbiji.
Da li je srpska vlada ispunila sve obaveze prema “Fijatu” kako finansijske, tako i u kad je u pitanju infrastruktura?
- Ispunjene su skoro sve obaveze prema „Fijatu”, ostala su samo neka manja pitanja u vezi sa strujom, gasom i ekologijom.
Kada bi akcionari FAS-a, „Fijata“ i država Srbija mogli da podele profit?
- Rano je da govorimo o isplati dividendi jer nas očekuje još investicija. Ove godine će samo za izvoz američke verzije “fijata 500L” nivo investicija iznositi oko 200 miliona evra.
(Izvor: Blic)