BEOGRAD, 04. maj 2009. (FoNet) - Činjenica da NATO ni posle deset godina nije podlegao krivičnoj odgovornosti za ono što je počinio u Srbiji veliki je pravni problem koji nije nimalo lako rešiti, kazao je za "Politiku" Mark Gruber, evropski direktor Međunarodne federacije novinara.
Nijedan sud ne može da otpočne suđenje NATO-u, za to nema osnova u međunarodnom pravu, jer je Severnoatlantska alijansa naddržavni subjekat, međunarodna koalicija država.
Najmanje što bi NATO trebalo da učini jeste da uputi reči izvinjenja. Već deset godina protestujemo protiv činjenice da je NATO gađao jednu televizijsku stanicu, znajući da u zgradi ima novinara. Mediji nikada ne smeju biti vojni cilj, poručuje Gruber.
Amnesti internešenel, organizacija koja se bori protiv kršenja ljudskih prava, okarakterisala je u svom izveštaju iz 2002. godine bombardovanje RTS-a ratnim zločinom i ozbiljnim kršenjem međunarodnog humanitarnog prava, kaže za "Politiku" Šan Džouns, ekspert u balkanskom timu istraživača Amnesti internešenela.
Taj, i slični izveštaji drugih međunarodnih organizacija predati su glavnom haškom tužiocu. Hag jeste pokrenuo neku vrstu istrage, ali ona nije bila krivična. Radilo se samo o preliminarnoj proceni da li postoji osnov za krivičnu istragu, ali od toga nije bilo ništa.
NATO je, za sada, imun na krivično gonjenje, bilo za ubijanje civila u Srbiji, bilo za ubijanje civila koje se, verujemo, i dalje događa u Avganistanu, kaže Džounsov.
Ona dodaje da se Amnesti internešenel zalaže za iznalaženje nekog mehanizma po kome bi NATO odgovarao za zlodela, jer nijedno svetsko telo trenutno nema jurisdikciju nad najmoćnijim vojnim savezom na planeti.
Nastavićemo da vršimo pritisak na NATO, jer smo tokom prethodnih deset godina došli do ubedljivih dokaza da je tokom 1999. došlo do kršenja ljudskih prava - zaključuje Džounsova.
Nevolja je, kako kaže, što se upravo u međunarodnim relacijama uzmiče pred političkom snagom države ili organizacije. U nekim situacijama se pravnici povlače, jer im političari kažu da dalje ne mogu.