U Ministarstvu zdravlja ističu da su svi proizvodi koji se legalno nalaze na tržištu zdravstveno ispravni. Postupak kontrole obuhvata: kontrolu dokumentacije, pregled uslova transporta, odnosno skladištenja, organoleptički pregled, uzorkovanje robe radi laboratorijske provere zdravstvene ispravnosti.
"Laboratorijske analize rade se u ovlašćenim laboratorijama, i nakon laboratorijskih provera zdravstvene ispravnosti odobrava se uvoz ovih pošiljki. Svaku pošiljku mora da prati i isprava nadležnog organa zemlje izvoznika da je zdravstveno ispravna. Sva uvozna roba mora da ima rešenje o odobrenju uvoza granične Sanitarne inspekcije", kažu za "Potrošač" u ministarstvu.
Oni dodaju da redovno prate sva upozorenja, preporuke i direktive EU, kao i dešavanja na tržištu EU u pogledu zdravstvene ispravnosti proizvoda, pri čemu su naši propisi u mnogim delovima stroži od tamošnjih.
Nadležni ističu da se, prema podacima proizvođača, elektronska cigareta nalazi na tržištima sledećih zemalja: Italije, Velike Britanije, Švajcarske, Danske, Mađarske, Španije, Grčke, Poljske, Francuske, Rusije, SAD, Kanade, Meksika, Južne Koreje, Malezije, Indije, Indonezije, Japana, Argentine, Brazila, Filipina, Finske, Holandije, Južne Afrike, Ukrajine, Vijetnama, Litvanije, Australije, Gvatemale...
"Roba sa crnog tržišta kao i ona koja poseduje svu potrebnu dokumentaciju, nije pod kontrolom sanitarne inspekcije. Ministarstvo zdravlja je odgovorno za zdravstvenu ispravnost samo onih pošiljki koje se u zemlju uvoze legalnim putem i koje se prodaju na za to određenim i propisanim mestima", navode u Ministarstvu zdravlja.
Međutim, dr Ika Pešić, šef Službe za odvikavanje od pušenja u Institutu za plućne bolesti, smatra da se o zdravstvenoj ispravnosti može govoriti samo ukoliko određeni proizvod nije štetan po zdravlje ljudi, a tako nešto mora biti istraživano i dokazano što, kako ističe, u slučaju sa elektronskim cigaretama nije slučaj.
Kako kaže, Svetska zdravstvena organizacija i dalje je protiv upotrebe elektronskih cigareta, kao i Američko torakalno društvo i Evropsko respiratorno društvo.
Zabranjene su u Švedskoj, Norveškoj, Finskoj, Brazilu, Singapuru, Australiji, Novom Zelandu…
"Nažalost mi još nemamo potpune informacije o ovom pitanju. Ne postoje validne studije sa snažnim argumentima i dokazima da je elektronska cigareta neškodljiva ili koristiva za ljudsko zdravlje. Dakle zvaničnih studija nema, nisu rađene i ne znam zašto je to tako", kaže dr Pešić.
Ona dodaje da prema iskustvu pacijenata koji dolaze u Institut zbog pokušaja odvikavanja od pušenja, većina njih je "bacila novac na kupovinu elektronskih cigareta, bili su uglavnom razočarani, najčešće su istovremeno nastavljali sa upotrebom duvana ili su ih odbacili jer su im se brzo pokvarile".
"Na našu veliku žalost one se mogu kupiti i u apotekama, što znači da su maltene izjednačene sa lekovima, za šta ne postoje dokazi. A ima ih i kod preprodavaca na pijaci i na ulici po ceni od 200 dinara", kaže dr Pešić.
S obzirom na to da su mišljenja o ovim cigaretama podeljena, najbolje bi bilo da ne koriste ni prave ni elektronske.