U Srbiji, generalno, ne postoji zdrava, razvijena "navijačka svest", naročito prema reprezentaciji, kakvu su pokazali gosti iz Škotske. A ako neko razume njihovo ponašanje i kulturu, te odnos prema nacionalnoj selekciji, onda je to Ivan Golac, koji je sa uspehom radio upravo u Škotskoj, piše Blic.
"Ovo čišćenje snega na 'Karađorđu', to apsolutno liči na njih. Prekrasno! Škoti su specifični, što dokazuje i to što su poklonili novac Dečjem selu, to ne može niko. Neverovatno, svaka im čast", bile su prve impresije Ivana Golca u razgovoru za Blicsport.rs.
Iskusni srpski stručnjak je 1993. godine preuzeo Dandi Junajted i u prvoj sezoni osvojio trofej Kupa, zbog čega ga i dan danas poštuju na tom delu Ostrva. Njega ni malo nije zatekla snežna, novosadska priča.
"Oni su izuzetno temperametni i društveni, velikog srca i nema na planeti ničeg sličnog onome što su Škoti. Nigde ne može da se doživi atmosfera kao na njihovim stadionima, Hempden parku, Ajbroksu i Seltik Parku kada igra reprezentacija. Nigde. Vembli jedini može da im priđe i donekle možda Nou Kamp", smatra Golac.
Škoti su došli u Srbiju i očitali najbolju moguću lekciju ovdašnjim navijačima kako se voli i poštuje zemlja, a ne onako kako su to pojedinci uradili u Đenovi na gostovanju Italiji. Neke će pamtiti po incidentima, a neke po kiltovima, osmesima, darivanju dece i čišćenju snega.
“To su nezamislive stvari, dijametralne. Nikada ne mogu ići zajedno, to (što se nama dogodilo u Đenovi) je nemoguće da se dogodi kod njih. Znamo kakva je netrepeljivost između njih i Engleza ali, čak i kada njih 40-50.000 hiljada ode na utakmicu... da urade nekad nešto protiv svoje selekcije? Ne, nikad. Mi pokazujemo dugi niz godina da ne volimo svoju zemlju, jer ne bismo rasturili onu državu. Morate prvo voleti svoju zemlju. A mi je ne poštujemo i ne volimo, pa nam i ne može biti kako je njima. Dobili smo najlepši deo planete, ali nam je Bog uzeo pamet. Škoti su svesni da je njihova reprezentacija beznađe, ali i dalje ostaju privrženi dresu i zastavi", naglašava Golac i dodaje kako sumnja da bi taj kult reprezentacije, na tom nivou mogao jednog dana da se razvije na ovim prostorima.
"Ne, ne može, jer imali smo nešto što je vrlo lepo, pokrenuto '50, '60-ih godina, više nego veličanstveno na našim stadionaima. Međutim, sve što je bilo normalno, lepo i pametno, danas je suprotno, danas se oduševljavamo budalama i neukusima. Bojim se da teško možemo da se pomerimo u tom smeru”, zaključuje Golac u intervjuu za Blicsport.rs.