Glavno oružje kampanje je serija spotova na televiziji i radiju sa ispovestima osoba koje se bore s nekom od bolesti koja je posledica pušenja, kao i propagandne poruke slične sadržine, koje će preplaviti bilborde i štampu, prenosi B92.
"Ova kampanja spasava živote i štedi dolare prezentovajući ljudima činjenice o pušenju na lako razumljiv način i ohrabrujući ih da ostave cigarete", navodi američka ministarka zdravlja Ketlin Sebelijus.
Prošle godine je, posle sličnih spotova, zabeleženo znatno učestalije javljanje pušača na telefonske brojeve za pomoć, kao i petostruko veća poseta veb sajtovima koji se bave ostavljanjem pušenja nego u istom periodu 2011. godine.
U odnosu na 2011. godinu, registrovano je i udvostručenje (na oko 200.000) broja pušača koji su se obratili medicinskim ustanovima sa željom da ostave duvan.
Prošlogodišnja kampanja je trajala 12 nedelja i koštala 54 miliona dolara. Zdravstveni zvaničnici procenjuju da je ta kampanja možda podstakla na desetine hiljada Amerikanaca da ostave pušenje.
Prema podacima američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), koji rukovode kampanjom, gotovo 70 odsto pušača u SAD se izjašnjava da želi da ostavi duvan.
Uprkos dokazanim opasnostima od pušenja, kako za pušače, tako i za tzv. pasivne pušače, gotovo svaki peti Amerikanac puši. Oko 90 odsto njih je tu naviku steklo još pre navršene 18. godine pa mnogi još u mlađim godinama počinju da imaju ozbiljne zdravstvene probleme.
Svake godine u SAD od bolesti koje su u vezi s pušenjem umire 440.000 ljudi, a na svakog umrlog dolazi oko 20 onih koji pate od jedne ili više bolesti izazvanih konzumiranjem duvana.
Pročitajte i:
- Antipušačka kampanja: Kreativni plakati
- Teške reklame: Ostavićete pušenje nakon ovoga