Teška ekonomska situacija primorava Crnogorce da na razne načine rešavaju svoje goleme probleme. Sve ih je više koji žele da pojedine organe (uglavnom bubrege) "oglase" za prodaju, iako ih zakon u tome sprečava.
Transplantacija van institucija i predviđene procedure, kao i oglašavanja prodaje organa, po crnogorskim zakonima nisu dozvoljeni.
Slučaj samohrane majke Svetlane Jelić iz Podgorice, nažalost, nije jedini u Crnoj Gori. Ona je u sredu zbog dugova banci ostala bez stana (130 metara kvadratnih), predala ključeve sudskim izvršiteljima i sa osmogodišnjom ćerkicom završila pod vedrim nebom.
- Da bih izašla iz duga NLB banci od 40.000 evra, rešila sam da prodam bubreg kako bih tu obavezu koju mi je sa stanom ostavio bivši suprug izmirila. U celom slučaju ja sam kolateralna šteta! Ne mogu više bilo šta da kažem. Plaćam cenu nečega u čemu nisam učestvovala - kazala je novinarima Jelićeva.
Sve je više ljudi koji zbog ovih ili sličnih problema pokušavaju da dođu do rešenja. Svojevremeno je nikšićki novinar Mirko Perišić prodavao bubreg i nije tražio novac, već da onaj ko ga uzme otplati njegov pozamašni kredit. Cena njegovog bubrega iznosila je 20.000 evra, a sa tim sredstvima obezbedio bi miran život sebi i žirantima.
Pre njega, još jedan Nikšićanin ponudio je bubreg na prodaju, po istoj ceni, opet da bi izmirio dug. Ali i ta je priča otišla niz vetar...
Komercijalno doniranje organa je kažnjivo. Onaj koji objavi da prodaje ili kupuje ljudski organ ili tkivo tela, biće novčano kažnjena od 500 do dve hiljade evra, ili zatvorom do 60 dana. Uz to treba da zna da nijedna klinika u regionu neće "ponuđaču" izvaditi bubreg, a malo je takvih koji bi ga kupili.
Izvor: Novosti