Lavandino ulje za opekotine
Eterično ulje od cvetova lavande prozirno je, svetložute boje i karakterističnog ali lepog mirisa. Blagi je analgetik pa može umanjiti osećaj boli. Jedino je među eteričnim uljima koje se može nanositi direktno na kožu pa je korisno pri blažim opekotinama, ubodima ili kod upaljenih akni, čireva...
Jače opekotine možete tretirati aromatičnim oblogom tako da u decilitar hladne vode kapnete najviše pet kapi lavande ili tri kapi lavande i dve kapi čajevca, umočite sterilnu gazu i stavite na ranu.
Kada opekotina počne zarastati, možete napraviti balzam od aloe vere i lavandinog ulja kako bi ožiljak od opekotine bio manji. Lavandino ulje i njen blagotvorni umirujući učinak možete koristiti i pri ubodima insekata, posebno kod male dece, čija koža burno reaguje ne ujed.
Melem od nevena za ožiljke
Terapijska svojstva nevena bila su poznata još starim Egipćanima i u antičkim kulturama. Upotrebljavao se za tretiranje kože pri upalnim i infektivnim bolestima, kod kuge i čireva, ali i za brže zarastanje rana, akni, bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, herpesa...
Preporučuju ga i kod opekotina, osipa, raznih infekcija kože, rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata.. Nakon dugotrajnog tretiranja melemom od nevena ožiljci će bolje zarasti i biti manje vidljivi.
Peršun protiv zadaha
Dvogodišnja biljka nežnih cvetova sadrži hlorofil koji ubija bakterije odgovorne za loš zadah pa ga valja žvakati svakodnevno.
Sirovi peršun bogat je vitaminom C pa pomaže pri malokrvnosti jer olakšava apsorpciju gvožđa. Žvakanjem peršuna rešićete se neprijatnog zadaha iz usta ukoliko on nije posledica neke ozbiljnije bolesti. Preporučuje se žvakanje nekoliko listića svežeg peršuna nakon pranja zuba i ispiranja.
Pomaže kod prejedanja jer ublažava nadutost i podstiče izbacivanje toksina iz organizma. Čaj od peršuna opušta i ublažava glavobolje, migrene, astmu, grčeve u stomaku i upalu bešike.
Savetuje se dojiljama kad im otiču grudi. Sok od svežeg peršuna može se koristiti lokalno protiv zubobolje.
Neugodan miris tela
Ako nije reč o hormonalnom poremećaju, neprijatne mirise često uzrokuju nakupljeni toksini koje valja izbaciti odgovarajućom dijetom. Nedostatak cinka u organizmu utiče na pojavu neprijatnog mirisa, kao i na bolesti bubrega, bolesti jetre i sl.
Pamučna odeća dopustiće koži da diše, a uefikasno rešenje su kupke i tuširanje biljnim preparatima koji čiste kožu i osvežavaju. Među najboljima je ruzmarin koji ima antiseptičko dejstvo i lavanda koja osvežava prijatnim mirisima. Ulje čajevca, koje se može dodati u kupku, ima takođe antibakterijski efekat.
Vrlo je važno pripaziti na ishranu da bi se suzbili uzroci neprijatnog mirisa. Izbegavajte masno, rafinirani šećer, belo brašno, alkohol, kofein, luk....
Zbogom peruti
Ishrana igra važnu ulogu pri pojavi peruti. Vrlo je važno kosu prati blagim šamponima, najbolje onima namenjenim deci. Vitamin B ima važnu ulogu u zdravlju kože, pa tako i one na temenu. Nedostatak ovog vitamina dovodi do ljuštenja kože i peruti.
Najbolje je nadomestiti ga prirodnim putem, hranom koja sadrži vitamin B.
Jedite hranu bogatu cinkom, a izbegavajte masnu, obrađenu hranu. Ispirajte kosu kamilicom koja smiruje osetljivu i upaljenu kožu glave, a zatim utrljajte losion od ruzmarina i ne ispirajte.
Kod ozbiljnijih slučajeva i kod masne peruti upotrebljavajte čaj od majčine dušice kojim treba isprati kosu nakon pranja blagim ili dečjim šamponom. Zamotajte kosu u peškir da bi preparat što duže delovao pa pustite kosu da se prirodno osuši.
Postupak ponavljajte svaki dan sve dok se perut ne povuče.
Napadi panike
Najčeće se događaju noću, nakon prvog sna, a češće pogađaju žene nego muškarce. Disanje možete kontrolisati uz pomoć papirne kese. Napade panike nemoguće je kontrolisati, ali simptomi su prepoznatljivi: strah uz intenzivno lupanje srca, gušenje, znojenje, drhtanje, bol u grudima i vrtoglavica.
Simptomi su gotovo jednaki posledicama stresa. Iza psihičkih i fizičkih reakcija na stres stoji niz telesnih hormona, među kojima su najvažniji kortizol, adrenalin i noradrenalin. Papirna kesa prva je samopomoć koja je efikasna.
Stisnite je pri vrhu i dišite u nju kao da duvate u balon. Udišite zrak koji ste ispustili. Na taj ćete način ćete kontrolisati disanje i smiriti rad srca i hiperventilaciju. Ako se napadi panike ponove, potrebno je potražiti pomoć doktora.
(Izvor: Večernji list via Novi magazin)