Međutim, kako navodi američka agencija, zvanični Vašington brine mogućnost da nove vojne vlasti sprovedu nasilje nad Muslimanskom braćom, partijom zbačenog predsednika, što bi egipatsko društvo odvelo ka još haotičnijoj situaciji, i otežalo pomirenje.
Američki predsednik Barak Obama sastao se sa predstavnicima državnog i bezbednosnog vrha u Beloj kući, razmatrajući novonastalu situaciju u Egiptu, nakon što je vojska te zemlje svrgla Morsija, dodao je AP.
Na sastanku su, između ostalih, bili državni sekretar Džon Keri, sekretar za odbranu Čak Hejgel i specijalna savetnica za bezbednost Suzan Rajs. Oni su Obamu obavestili o trenutnoj situaciji i razgovorima koje su imali sa svojim kolegama u Egiptu, Izraelu i Turskoj.
Prema navodima američke agencije, u razgovorima sa svojim sagovornicima, američki zvaničnici su saopštili "važnost brzog i odgovornog vraćanja pune vlasti demokratski izabranoj civilnoj vlasti".
Takođe, ukazana je potreba i za transparentnim političkim procesom, koji će uključiti sve partije i grupe. SAD je pozvala "one koji upravljaju egipatskom vladom" da izbegnu proizvoljna hapšenja Morsijevih pristalica, kao i njega samog, uz poruku da je neophodno izbeći nasilje sa svake strane.
AP podseća i da Obama u svom prvom obraćanju javnosti u sredu, događaje u Egiptu nije nazvao pučem.
SAD godišnje pomaže Egipat sa oko 1,5 milijardi dolara, ali će sad pomoć biti dovedena u pitanje, jer postoji zakon usvojen u Kongresu koji navodi da će finansijska podrška biti ukinuta za svaku državu u kojoj je demokratski izabrana vlada svrgnuta vojnim udarom.
AP zaključuje da je američka administracija sada u teškoj situaciji, jer ako osudi zbacivanje Morsija, može biti optužena za podržavanje lidera koji je izgubio podršku javnosti. S druge strane, ako podrži vojnu akciju, to može biti shvaćeno kao odustajanje od podrške demokratskim procesima.
Izvor: Tanjug via Novosti