Trenutni Nasin rover Kjuriositi već sada aktivno traga za znacima života, a novi rover će 2020. samo pojačati te napore.
Ova inicijativa će takođe biti iskorišćena kako bi se demonstrirala tehnologija koja bi mogla da bude deo budućih ljudskih istraživanja.
Plan je detaljno opisan u dokumentu od 154 strane, a 19 naučnika i inženjera čini tim koji je definisao ciljeve novog rovera.
Tim generalno želi da ostvari nekoliko visokoprioritetnih planetarnih naučnih ciljeva koji bi eventualno doveli do ljudske misije na Marsu do 2030.
NASA će za novi rover koristiti dizajn sličan onom viđenom na roveru Kjuriositi kako bi smanjila troškove ali i zbog toga što zna da će ovaj dizajn funkcionisati s obzirom da se rover Intrepid već nalazi na Marsu skoro godinu dana.
Prethodne, ali i sadašnje, misije otkrile su mnoštvo dokaza koji upućuju na to da je na Marsu nekada postojao bakterijski život, a novi rover će nastaviti te napore.
Agencija takođe planira da napravi otvoreni konkurs za teret i naučne instrumente koje će rover nositi.
Kada sve formalnosti budu završene, sve što je potrebno jeste uspešno lansiranje i sletanje rovera na Mars.
NASA se nada da će podaci koje će rover sakupiti dovesti do boljeg razumevanja Marsa a možda će čak uspeti i da daju odgovor na pitanje da li je planeta bezbedna za ljudsku kolonizaciju.
Izvor: NASA, B92