Sudija koja je oborila presudu za atentat na Draškovića u rodbinskim vezama sa DB

Bracanović je bio osuđen na četiri godine jer nije prijavio ubistvo Ivana Stambolića i atentat na Vuka Draškovića, ali tu kaznu prepolovio je Vrhovni sud Srbije. Zatim je veće Vrhovnog suda, u kojem je bila sudija Manojlović, marta 2009. odlučilo da se Bracanović prevremeno uslovno pusti iz zatvora zbog dobrog vladanja dan nakon što je njegova molba stigla u Vrhovni sud.

Prethodno je tadašnji Okružni sud u Beogradu odbio kao neosnovanu molbu Bracanovića za uslovni otpust, nakon čega je veće u kojem je bila sudija Manojlović preinačilo to rešenje i uvažilo molbu, pozivajući se na izveštaj KPZ „Zabela“, u kome je navodno predloženo da se Bracanoviću usvoji molba. Takav predlog, međutim, u izveštaju KPZ „Zabela“ o vladanju Bracanovića ne postoji.

Zbog toga je tadašnja ministarka pravde Snežana Malović podnela inicijativu Vrhovnom sudu Srbije za razrešenje troje sudija tog suda - Sonje Manojlović, Dragoljuba Đorđevića i Miodraga Vićentijevića, ali oni nisu razrešeni.

Zanimljivo je da je u vreme dok je Bracanović bio zamenik šefa DB dever sudije Manojlović (brat njenog muža) iz SUP Voždovac prebačen u tajnu službu na zaposlenje u Institut bezbednosti. Sin sudije Manojlović i danas radi u BIA.

Sudija Manojlović kao da je bila specijalizovana za suđenja pripadnicima DB-a.

Ona je 2002. izrekla prvostepenu osuđujuću presudu, ali od samo godinu dana, nekadašnjim čelnicima DB-a Radomiru Markoviću, Nikoli Ćurčiću, Branku Crnom i Milanu Radonjiću, jer su sklonili diskove sa dosijeima lidera opozicije koji ni do danas nisu pronađeni.

Postupak traje 12 godina

Sa pravosnažnom presudom Milanu Radonjiću, Ratku Romiću i Stevanu Basti za budvanski atentat policija i tužilaštvo su se nadali da bi se stvorili uslove da neko od njih progovori o nerazjašnjenim političkim ubistvima, a pre svega o Slavku Ćuruviji.

Međutim, sada je postupak koji traje već 12 godina veće vratilo na početak. Beogradski centar DB bio je zadužen za praćenje političkih protivnika, a Radonjić je došao na čelo samo nekoliko dana pre ubistva Ćuruvije i odmah je izdao naređenje da se prati 24 sata. Romić je bio šef zloglasnog Šestog odeljenja, a Basta Trećeg, za ekstremizam.

Izvor: Blic

državna bezbednostsonja manojlovićvuk drašković