Samostalna izložba crteža Pat Andrea, Holanđanina koji živi i stvara na relaciji Holandija - Argentina - Pariz, francuskog akademika i profesora na Ecole Nationalle de Beaux-Arts naslovljena „Radovi na papiru“ otvorena je u Galeriji "Haos"
„Zaista je svet Pata Andrea potpuno različit od našeg. To je svet gde se sve neprekidno menja i sve je sagrađeno na protivurečnosti. Gledalac je stalno podeljen između stvarnosti i snova, u univerzumu gde se konvencionalna pravila stalno proveravaju ili, uopšte, prestaju da postoje. Ljudska je figura izobličena, a klasična pravila postaju suvišna i zastarela. Nema više ozbiljnosti, likovi lete, a merila su potpuno potisnuta ili jednostavno, u istom planu postavljena jedna uz drugo...“ Kristina Sotiropulu u tekstu naslovljenom „Novi crteži“ za katalog izložbe.
Uvodnu reč dala je Borka Božović, umetnički direktor "Haos" galerije, a izložbu je zvanično otvorio Vladimir Veličković, veliki umetnik, akademik i profesor, i prijatelj Pat Andrea, koji ima lepu saradnju s ovom galerijom i već je najavio neke nove projekte i umetnike.
Pat Andrea rođen je1942. u Hagu u Holandiji, a svojim stvaralaštvom vezan je za Hag, Buenos Ajres i Pariz. Likovna kritika njegovo delo poredi s tradicijom nastalom iz dela velikih umetnika Bejkona i Baltusa, nazivajući ga i „psihičkim impresionistom“. Izlagao je po celom svetu a dela mu se nalaze u mnogim referentnim muzejima pa i u MSU u Beogradu.
U Galeriji "Haos" izložio je crteže srednjeg formata rađene specijalno za ovu izložbu (i galeriju), a zanimljovo je i videti film s izmontiranim scenama iz stvaralačkog procesa i postupka ovog umetnika.
Sve izložbe u "Haosu" su poseban, i vredan i zanimljiv, umetnički i uopšte kulturni događaj. Galerija takvog renomea s programom i aktivnostima koje prevazilaze lokalne okvire zaslužuje i dobija svu pažnju publike, medija, kritike... a tako je bilo i na ovoj izložbi.
Ovo je onaj momenat kada ne treba da putujete iz Beograda da bi zaista bili u Evropi. Počev od izloženih dela – crteža, o kojima i ne treba puno govoriti, i najbolje je ostaviti slobodu da ih svako može protumačiti na svoj način i u nekom svom nadrealno – „psihloško impresionističkom“ ključu, pa preko galerije i kao institucije i kao izložbeno izlagačkog ambijenta, pa do publike koja zna da ceni prave vrednosti i vrednuje ono što je na ceni ali kao velika i iskrena umetnost, bez obzira da li se radi o priznatim i poznatim umetnicima ili mladim koji će se tek afirmisati. I jedni i drugi su važni za sadašnjost umetnosti i umetnost budućnosti.
Česdtitamo autoru na fantastičnim crtežima, Galeriji na velikom trudu da na pravi način prezentuje vrhunsku umetnost, uz zahvalnost svima koji su pomogli da do ove velike po značaju izložbe dođe, i iskreno je preporučujemo, kako stručnoj publici tako i zaljubljenicima u lepe umetnosti.
U izložbi možete uživati do 11. jula 2009.
Tekst: Dragan Kljajić
Foto: Mirjana Ristić