Reč je o dugotrajnom procesu snimanja stanja kojim se utvrđuje usklađenost pravnog i ekonomskog sistema Srbije sa evropskim standardima, čime se stvaraju temelji za pregovore o pridruživanju koji treba da počnu najkasnije u januaru sledeće godine.
Skrining će početi sastankom grupe eksperata iz Srbije sa stručnjacima Evropske komisije, a prva tema biće pravosuđe i poštovanje ljudskih prava, što je vezano za poglavlje 23 u pregovorima o pridruživanju.
"Nema tu ničeg spektakularnog to je jednostavno početak razgovora pravnih stručnjaka koji će se voditi mesecima", kaže za Tanjug Peter Stano, portparol komesara za proširenje Štefana Filea, dodajući da je za razliku od pregovora reč o tehničkom, a ne političkom procesu.
U Beogradu, međutim, početku skrininga pridaju veliki značaj i vide ga kao važan korak na putu Srbije u EU.
Što se nas tiče, pregovori o pridruživanju počinju sa skriningom, rekla je novinarima Tanja Miščević tokom nedavne prve posete Briselu u svojstvu šefa srpskog pregovaračkog tima.
Iako će pregovori formalno početi međuvladinom konferencijom u januaru, skrining predstavlja dragocenu priliku za učenje i razumevanje pregovaračkog procesa, objasnila je Mišćević.
Već u oktobru, skrining će biti proširen razgovorima vezanim za poglavlja 24 i 32, koja se odnose na pravdu,slobodu, bezbednost i finansijsku kontrolu, da bi vremenom obuhvatio svih 35 poglavlja koja treba zatvoriti kako bi Srbija postala punopravna članica EU.
Izvor: Blic, agencije