Postoje stavke na kojima je jednostavno nemoguće uštedeti, niti ih je moguće eliminisati. Procene je da žene u celom svetu na garderobu mesečno troše bar petinu svoje plate.
U Srbiji bi to bilo oko 80 evra ili oko 1.000 godišnje. Kako žene troše više novca na odeću, isto tako muškarci troše više na hranu. To, međutim, nije jedini razlog. Muškarci imaju drugačije navike, pa mnogo više troše u restoranima ili na dostavama gotove hrane. Iako ne treba generalizovati, jer brojni muškarci odlično kuvaju i rado to rade, većina njih će se radije odlučiti za ćevape ili picu nego za obrok u vlastitoj kuhinji.
Izlasci
- I jedni i drugi vole da troše na izlaske u grad, na kafiće i restorane. Međutim, muškarci su tu u maloj prednosti, a procene su da u odnosu na žene, za izlaske troše oko 10 odsto više novca.
- Portal Buzz Feed objavio je istraživanje prema kojem slobodni muškarci godišnje troše oko 500 dolara na alkohol, a na izlaske 1.500 dolara, dok žene na alkohol potroše oko 200 dolara, a na izlaske oko 1.400.
- U Srbiji koja važi za tradicionalnu zemlju bar što se tiče muško-ženskih odnosa, ta razlika je i veća. Uvreženo pravilo jeste da muškarac u ženskom društvu plaća piće ili večeru.
- Večera za dvoje u prosečnom beogradskom restoranu košta najmanje 3.000 dinara
Frizer
- Žene kod frizera mesečno u proseku potroše oko 5.000 dinara, dok muškarci retko kad više od 2.000 dinara
- Šišanje za muškarce i žene košta od 300 do 2.000 dinara.
- Za razliku od većine muškaraca, žene troše novac na feniranje, koje košta od 300 do 1.000 dinara
- Žene se često i farbaju što košta bar 2.000 dinara mesečno, a u slučaju izvlačenja pramenova bar 6.000 dinara.
Rekreacija
- Prednost muškaraca u bavljenju sportskom rekreacijom su “muški” kolektivni sportovi gde se obično za zakup termina u sportskim halama, balonima i mini-terenima troškovi dele.
- Cene zakupa sportskih termina kreću se od 2.000 do 3.000 dinara i kada se to podeli na deset do dvanaest igrača, ispada da igranje fudbala ili košarke četiri do pet puta mesečno muškarca košta od 800 do 1.000 dinara.
- Žene retko imaju zajedničku rekreaciju, pa za aerobik, teretanu, ples plaćaju mesečno bar 2.000 dinara
Garderoba
- Procene su da žene daju petinu plate (20 %) na garderobu. Ako je prosečna plata u Srboji oko 400 evra, to znači da žene troše mesečno u proseku 80 evra
- Kada bi se izračunalo koliko je potrebno novca za ženu da se obuče od glave do pete a koliko treba muškarcu, računica bi bila na strani žena, jer bi one prošle jeftinije za pet do 10 odsto. To međutim pada u vodu, imajući u vidu kupoholičarsku sklonost žena
- Prema računici “Blica”, u jednoj jeftinijoj radnji muškarac bi za sako, košulju, cipele, kravatu, pantalone, kaiš, torbu i čarape morao da plati oko 30.000 dinara. U istoj radnji žena bi prošla jeftinije za 5.000 dinara.
Sistematski pregledi
- Osnovni sistematski pregled je u samom startu skuplji za žene nego za muškarce
- Kompletan paket za muškarce košta oko 13.000 dinara, za žene oko 18.000 dinara
- Za razliku od muškaraca, u osnovni paket sistematskog pregleda spada pregled dojki i ginekološki pregled, koji je skuplji od urološkog koji se radi kod muškaraca.
Kozmetika
- Istraživanje kozmetičkih kompanija pokazalo je da 35 odsto žena dnevno koristi jedan do dva kozmetička proizvoda dok 17 odsto njih koristi tri ili četiri različita proizvoda na dan. Za razliku od žena, većina muškaraca, čak 54 odsto, ne koristi nijedan proizvod za negu
- Šta sve muškarci uglavnom ne kupuju: šminku, vosak za depilaciju, ampule za kosu, kreme za lice, mleko za telo, regenerator, šampone za bojenu kosu, uloške, tampone...
- Samo za kupovinu higijenskih uložaka žene u Srbiji godišnje troše najmanje 2.000 dinara više od muškaraca, za depilaciju 1.200 dinara, za šminku više od 40.000 dinara.
Izvor: Blic